Tworzy od ponad 50 lat i jest jednym z najpłodniejszych artystów sztuk wizualnych Europy. Mowa o Pavle Hlavatym, wybitnym czeskim grafiku, którego wystawę „Obrazy snów i rzeczywistości” od jutra będzie można podziwiać w Galerii Pałacyk w Lubinie. Dzięki bogatej kolekcji artysty Muzeum Historyczne w Lubinie udostępni także drugą ekspozycję „Grafika światowa XX i XXI w. Max Klinger, Alfons Mucha i inni…”.
Ekspozycja będzie się składać z dwóch wystaw.
– Pierwszą będzie wystawa monograficzna Pavla Hlavatego, znamienitego praskiego grafika, który wystawi swoje najnowsze prace oraz te, które tworzył przez dziesięciolecia. Natomiast drugą będzie zbiór światowej grafiki XX i XXI wieku. Znajdzie się na niej kilkadziesiąt prac najróżniejszych autorów z całego świata. Reprezentowany będzie prawie każdy kontynent – mówi Piotr Bieruta z Muzeum Historycznego w Lubinie.
– Pavel Hlavaty jest dość mocno związany z Dolnym Śląskiem. Zwyciężał w kilku konkursach graficznych, które organizowano przez kilkoma dekadami. Nawiązał ścisłą współpracę z legnickim „Satyrykonem” i z Lubinem. Kilka lat temu na nasze zlecenie wykonał cykl grafik poświęcony naszemu miastu – dodaje.
Pavel Hlavaty to najpłodniejszy artysta w Europie wg Stowarzyszenia GRAPHIA. Więziony i skazany na izolację artystyczną jako człowiek „Praskiej Wiosny”, miał zakaz wydawania, publikowania i wystawiania. Dopiero „aksamitna rewolucja” w 1989 roku przywróciła mu oficjalne uznanie. Od roku 1977 Hlavaty zajmuje się wyłącznie grafiką. Stworzył prawie tysiąc ekslibrisów, a także wiele plakatów i prac graficznych. W swoich pracach upodobał sobie głównie akwafortę i suchą igłę, co nadaje jego obrazom niepowtarzalnego klimatu. Za swoją twórczość otrzymał ponad 60 międzynarodowych nagród.
Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje fascynacja kobietą – jej ciałem i erotyką. Tworzy grafiki oparte o motywy erotyczne w różnych kontekstach, a jego prace zaskakują precyzją wykonania, delikatnością kreski i ciekawą formą. Charakterystyczne dla nich jest też spiętrzenie w jednej pracy wielu motywów i rekwizytów, ich udramatyzowanie i odrealnienie.
Obie ekspozycje będzie można oglądać do 8 czerwca 2025 roku. Wernisaż odbędzie się jutro (w piątek 14 marca) o godz. 17.
Fot. BM