Drogowa rewolucja od poniedziałku

6473

Chociaż ekipy budowlane i ciężki sprzęt już działają na placu budowy na ul. Spacerowej, to prawdziwa rewolucja w ruchu drogowym zacznie się w nocy z poniedziałku na wtorek. Wtedy zacznie obowiązywać pierwszy z objazdów, którymi lubinianie będą jeździć po mieście przez najbliższe 13 miesięcy.

Jak już informowaliśmy, przebudowa ul. Spacerowej to inwestycja, która znacząco zmieni układ komunikacyjny w Lubinie. Zamiast wysłużonego wiaduktu nad ul. Zielonogórską pojawi się turbinowe rondo ze ścieżką rowerową i aktywnymi przejściami dla pieszych.

W tej chwili trwają prace przygotowawcze, które nie wymagają zmian w organizacji ruchu. Objazdy zaczną obowiązywać od początku przyszłego tygodnia.

– Z poniedziałku na wtorek zamknięta zostanie ulica Zielonogórska w miejscu, gdzie będzie wyburzany wiadukt. W związku z tym wprowadzone zostaną objazdy dla ruchu tranzytowego – informuje Zdzisław Przepiórski, kierownik referatu inżynierii ruchu w Urzędzie Miejskim w Lubinie.

źródło: Urząd Miejski w Lubinie

Zmiany obejmą też niektóre połączenia miejskiej komunikacji autobusowej: – Ulicą Spacerową biegną dwie linie: 8 i 100, które po zamknięciu wiaduktu zostaną poprowadzone ulicami Małomicką i Kusocińskiego – dodaje Przepiórski.

Wybrana w przetargu firma Pro-Tra Buidling z Wrocławia ma 13 miesięcy na realizację inwestycji. Nie oznacza to jednak, że Zielonogórska będzie zamknięta przez cały ten czas, utrudnienia będą bowiem dopasowywane do etapu robót. W pierwszej kolejności wykonawca ma zbudować rondo, żeby jak najszybciej udrożnić w tym miejscu ruch. Potem dopiero będzie przebudowywana ulica Spacerowa i wykonywane roboty instalacyjne.

 

Zawiedzeni będą ci, którzy liczyli na spektakularną rozbiórkę wiaduktu.

– Nie będzie wysadzany, tylko rozbierany mechanicznie, przy pomocy ciężkiego sprzętu. W ciągu dwóch dni od zamknięcia ulicy Zielonogórskiej pojawi się ekipa, która zabezpieczy teren i zacznie wyburzanie – zapowiada przedstawiciel Urzędu Miejskiego.

Wykonawcom przekazane zostały też place budów w ramach pozostałych inwestycji drogowych. Spośród nich na ruch najbardziej będą mogły wpływać równolegle prowadzone przebudowy ulic Szpakowej i Wyszyńskiego.

Fot. JD, BM