Około 18 tysięcy nieruchomości wykorzystywanych na cele mieszkaniowe z dniem 1 stycznia tego roku zostało przekształconych z dotychczasowego użytkowania wieczystego na własność. Rada miejska w Lubinie z inicjatywy prezydenta miasta przygotowała dla właścicieli tych nieruchomości 99% bonifikatę. Jak przebiega przekształcenie i co zrobić, kiedy otrzymamy zaświadczenie?
Jakie są możliwości opłat pisaliśmy TUTAJ.
Urząd właśnie wysyła lubinianom zaświadczenia o przekształceniu prawa do gruntu. Do tej pory cztery tysiące zaświadczeń powędrowało już do mieszkańców. Pozostałe 14 tysięcy, urząd powinien rozesłać do końca roku.
– Generalnie ludzie wiedzą o co chodzi, chociaż zdarzają się pytania w magistracie – wyjaśnia Henryk Markowicz, naczelnik wydziału gospodarki gruntami, architektury i ochrony środowiska Urzędu Miejskiego w Lubinie.
– Na zaświadczeniu oraz na BIP-ie jest informacja, jak należy postępować, kiedy otrzymamy dokument – uściśla Markowicz.
Dopiero gdy mieszkaniec otrzyma takie zaświadczenie, musi zapłacić za przekształcenie. Jeżeli zdecyduje się na płatność z góry, jednorazową, zgłasza to do urzędu i wypełnia wiosek o udzielenie bonifikaty (czyli rzeczoną 99-procentową bonifikatę). Wypełniony wniosek należy przynieść do urzędu. Druki można naleźć na BIP-ie.
Jeśli dla kogoś sprawa zaświadczenia jest pilna, może wystąpić do urzędu z wnioskiem o jego wydanie. Na wydanie zaświadczenia na wniosek mieszkańca, urząd ma cztery miesiące, a w przypadku wykonywania czynności prawnych (np. sprzedaż) 30 dni od dnia złożenia wniosku. W takim przypadku wnioskodawca uiszcza opłatę w wysokości 50 zł.
Nie ma jednak potrzeby pospieszać urzędu. – Tak naprawdę, jeśli ktoś nie sprzedaje mieszkania, nie ma powodu do ponagleń. Do wszystkich mieszkańców roześlemy zaświadczenia – mówi Markowicz.