Praca sezonowa to rodzaj zajęcia, które wykonywane jest przez część roku i wiąże się z określoną porą oraz pogodą. Dlatego też nie ma charakteru stałego, a stanowi jedynie dodatkowe źródło dochodu, szczególnie w przypadku braku pracy w miejscu zamieszkania.
Zapotrzebowanie na pracę sezonową na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego występuje w wielu krajach i jest związane z okresowym popytem na określone usługi, potrzeby konsumpcyjne czy też świadczenia w okresie wakacyjnym, ferii zimowych, jak również w czasie świątecznym.
Pracy sezonowej szuka się w taki sam sposób, jak zatrudnienia stałego. Pomocne mogą być w tym ogłoszenia zamieszczane przez pracodawców, na przykład w gazetach. Osoba zainteresowana znalezieniem pracy powinna więc śledzić prasę, która zamieszcza ogłoszenia dotyczące pracy. Takie ogłoszenia znaleźć można właściwie w każdej gazecie codziennej.
Największym jednak źródłem ofert pracy sezonowej jest internet. Funkcjonują w nim bowiem portale zamieszczające ogłoszenia dotyczące pracy. Ponadto, w poszukiwaniu pracy za pośrednictwem tych portali, możemy zamieścić własne ogłoszenie, mówiące, że pracy poszukujemy.
Jeśli utworzymy na tym portalu nasz profil i zaznaczymy w nim, jaka praca nas interesuje, portal automatycznie zaproponuje nam oferty zgodne z naszymi oczekiwaniami. Poza tym, portale oferujące ogłoszenia tego typu służą nam pomocą także pośrednio, zamieszczając na swoich stronach artykuły o tematyce związanej z poszukiwaniem pracy.
Pracy sezonowej poszukiwać możemy także za pośrednictwem biur pośrednictwa pracy czy też urzędu pracy. Znajdziemy tam pomoc wykwalifikowanych pracowników, którzy pomogą nam podjąć kroki zmierzające do znalezienia pracy sezonowej.
Informacji w sprawie dostępnych ofert pracy sezonowej udzielają doradcy EURES w wojewódzkich urzędach pracy, dane teleadresowe doradców EURES można znaleźć na:
• krajowej stronie www.eures.praca.gov.pl w zakładce Kadra EURES,
• na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej www.eures.europa.eu w zakładce Doradcy EURES.
Poszukując pracy sezonowej można tez skorzystać z usług agencji zatrudnienia, jednak zawsze trzeba sprawdzić czy agencja zatrudnienia posiada certyfikat – wykaz takich agencji znajduje się na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl
Dodatkową weryfikacją agencji może być telefon do wojewódzkiego lub powiatowego urzędu pracy, na terenie działania którego agencja ma swoją siedzibę z zapytaniem, czy z działalnością tej agencji nie wiążą się jakieś skargi, nieprawidłowości. Wiarygodność agencji sprawdzaj również w innych źródłach (np. poprzez fora internetowe).
Przed podjęciem pracy sezonowej za granicą należy zapoznać się z materiałami publikowanymi na stronach www.mpips.gov.pl oraz www.eures.praca.gov.pl na temat bezpiecznego podejmowania pracy za granicą. W internecie oferty pracy sezonowej dostępne są między innymi na następujących stronach:
www.eures.praca.gov.pl – krajowa strona internetowa EURES;
www.eures.europa.eu – Europejski Portal Mobilności, na którym publikowane są oferty pracy publicznych służb zatrudnienia z krajów Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii, Liechtensteinu i Szwajcarii;
www.seasonalwork.dk – strona dedykowana pracy sezonowej w Danii;
www.seasonalwork.nl – strona dedykowana pracy sezonowej w Holandii.