Do 2013 roku dostęp do szerokopasmowego Internetu będzie miało dostęp 90 procent gospodarstw domowych i wszystkie firmy na Dolnym Śląsku. Tak zakłada porozumienie, które zawarła właśnie Telefonia Dialog z Urzędem Marszałkowskim we Wrocławiu.
Porozumienie zostało podpisane w ramach projektu „Dolnośląska sieć szkieletowa”, który finansowany jest ze środków unijnych.
Projekt zakłada budowę infrastruktury teleinformatycznej, która uzupełni już istniejącą, należąca do różnych operatorów. W ten sposób powstanie regionalna sieć szkieletowa, obejmująca również obszary słabo zaludnione naszego województwa, którym groziło wykluczenie cyfrowe. Właścicielem sieci będzie województwo, włączone do niej zostaną wszystkie zainteresowane firmy telekomunikacyjne dostarczające Internet szerokopasmowy Dolnoślązakom, czyli między innymi Telefonia Dialog.
– Dzięki takim działaniom mamy szansę pozyskać nowych klientów i nowe rynki oraz wpisać się koncepcję budowy społeczeństwa informacyjnego – podkreśla prezes Telefonii Dialog Piotr Mazurkiewicz.
Według statystyk, Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej pod względem rozpowszechnienia szerokopasmowego dostępu do internetu. Według danych GUS, tylko 36 proc. gospodarstw domowych w Polsce oraz 89 proc. przedsiębiorstw posiadało w listopadzie 2006 r. dostęp do internetu, z czego odpowiednio 22 proc. i 46 proc. posiadało dostęp szerokopasmowy. Obecnie na Dolnym Śląsku ok. 551 tysięcy gospodarstw domowych (prawie 50 proc. wszystkich gospodarstw w województwie) nie ma możliwości uzyskania szerokopasmowego dostępu do internetu.
MRT