Dolny Śląsk w rytmie slow

48

Turystyka slow to spokojne, uważne podróżowanie, które koncentruje się na poznawaniu regionalnego dziedzictwa kulturowego i jego głębszym doświadczaniu we własnym, raczej niespiesznym tempie. Do takiego poznawania regionu zachęca nowa kampania „Slow Travel Dolny Śląsk” inicjowana przez samorząd województwa.

– W zgodnej opinii ekspertów Dolny Śląsk ma potencjał do bycia polską stolicą slow travel. Najistotniejsze jest jednak to, że lokalne podejście do turystyki wspiera dolnośląskich przedsiębiorców i pomaga pielęgnować nasze dziedzictwo kulturowe, z którego Dolny Śląsk jest tak dumny – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

Najważniejsze cechy modnej ostatnio turystyki „slow” to przede wszystkim pielęgnacja tożsamości kulturowej regionu, wspieranie lokalnych przedsiębiorców, a także większa dbałość o środowisko przyrodnicze niż w przypadku innych konwencjonalnych form aktywności turystycznej. To ostatnie jest szczególnie istotne w stale aktualnej sytuacji zagrożenia epidemicznego.

– Nowa kampania promocyjna Slow Travel Dolny Śląsk ma przyczynić się do wzmocnienia potencjału turystyki w naszym regionie. W dobie ciągłego pospiechu potrzebujemy odskoczni od naszych codziennych spraw. Zaprezentowana mapa pozwala na podróżowanie w duchu slow – w zwolnionym tempie z większa uwagą na odkrycie nieoczywistych miejsc, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Ponadto zbaczając z głównych szlaków i korzystając z usług lokalnych producentów i usługodawców wzmacniamy naszą regionalną gospodarkę – dodaje wicemarszałek Grzegorz Macko.

Wychodząc naprzeciw zarówno trendom, ale także oczekiwaniom turystów samorząd Dolnego Śląska, w porozumieniu z Dolnośląską Organizacją Turystyczną oraz portalem Slowhop.com, zaprezentował mapę „Slow Travel Dolny Śląsk”. Prezentuje ona wiele różnorodnych, czasem w nieoczywisty sposób wyselekcjonowanych atrakcji. Zestawienie pozwoli odnaleźć mniej znane atrakcje, atrakcyjne zakątki i ciekawostki turystyczne, a także wręcz zapomniane miejsca na Dolnym Śląsku. Część z wymienionych miejsc nie posiada rozwiniętej infrastruktury turystycznej, co wpływa na wysoką atrakcyjność dla turystów poszukujących ucieczki od tłumu i hałasu.

Prezentowana mapa nie stanowi bazy zamkniętej, a intencją twórców jest zwrócenie uwagi na możliwości alternatywnego podróżowania w duchu slow – bez pośpiechu, z większą uwagą, poza szlakiem. Prezentowane atrakcje to zaledwie ułamek dolnośląskich turystycznych perełek, które mogą stać się inspiracją do dalszych poszukiwań intrygujących miejsc w regionie. Mapa powstała z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu oraz Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, a autorem mapy jest Slowhop Sp. z o. o..

Elementami projektu są:

• zestawienie najbardziej klimatycznych noclegów na Dolnym Śląsku w języku:

– polskim https://slowhop.com/pl/dolny-slask

– angielskim https://slowhop.com/en/lower-silesia

– czeskim https://slowhop.com/cs/dolnI-slezko-ubytovani-polsko

– niemieckim https://slowhop.com/de/niederschlesien

• mapa drukowana „Slow Travel Dolny Śląsk” oraz jej wersja elektroniczna (.pdf; QR kod). Mapa prezentuje:

– 113 obiektów noclegowych

– 41 kluczowych atrakcji kulturowych

– 34 kluczowe atrakcje przyrodnicze

Mapa drukowana będzie dostępna w punktach Informacji Turystycznej DOT:

a) Wrocław Dworzec Główny – Piłsudskiego 105, 50-085 Wrocław

b) Wrocław Lotnisko – 54-530 Wrocław, ul. Graniczna 190 oraz w siedzibie Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej – ul. Świdnicka 44 50-027 Wrocław.

Mapa ta będzie dystrybuowana w wyżej wymienionych punktach oraz na różnych imprezach promocyjno-turystycznych.

Link do mapy w wersji elektronicznej – do odczytu przez QR kod – https://assets.slowhop-static.net/static/mapa-dolny-slask.pdf

• Mapa online (poszerzona wersja) na Geoportalu (autor: Slowhop Sp. z o.o.)

Wykonanie: Wydział Turystyki we współpracy z Wydziałem Geodezji i Kartografii;

Mapa prezentuje:

– 124 obiekty noclegowe;

– 81 atrakcji kulturowych;

– 79 atrakcji przyrodniczych.

Poszerzona wersja mapy będzie mogła być na bieżąco aktualizowana i uzupełniana o nowe atrakcje. Link do mapy: https://geoportal.dolnyslask.pl/app/mapa/umwd-wodgik-wroclaw/slow-travel-b970e/

Źródło: umwd.dolnyslask.pl