Przez dwa lata już nie tylko najmłodsi mieszkańcy Lubina, ale też innych miejscowości, będą mogli korzystać z bezpłatnej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Oferta ośrodka została właśnie zaakceptowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
– To zdecydowanie jest kamień milowy, bo takiej poradni, działającej w oparciu o kontrakt z NFZ, w Lubinie jeszcze nie było – komentuje Tomasz Jeger, prezes DCZPDM. – Fundusz bardzo pozytywnie ocenił naszą ofertę zarówno pod względem zakresu usług, jak i kadry oraz zaplecza technicznego. Umowę zawrzemy na dwa lata.
Działalność refundowaną przez NFZ lubińskie Centrum rozpocznie już 1 grudnia tego roku. Miesięcznie na opiekę psychologiczną i terapeutyczną, realizowaną w ramach przychodni, będzie otrzymywało z Funduszu ponad 46 tys. zł. W sumie wartość kontraktu przekroczy 1 mln zł.
– Od soboty wiemy, że dzieci będą przebywać w izolacji prawie do końca stycznia. Ferii w zasadzie nie będzie. To dodatkowo pogłębi problemy, którym najmłodsi muszą dziś stawiać czoła, więc dobrze się składa, że już od grudnia możemy działać w ramach kontraktu z NFZ. Taka opieka jest coraz bardziej potrzebna – mówi Mariola Kośmider, dyrektor Centrum.
Zakontraktowana przez NFZ działalność DCZPDM realizowana będzie w ramach nowego modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, na pierwszym poziomie referencyjnym. Oznacza to, że z budżetu centralnego w Lubinie sfinansowane zostanie wsparcie psychologów, psychoterapeutów i terapeutów środowiskowych.