Rusza Dolnośląski Festiwal Nauki. Tegoroczna, 23. edycja, odbędzie się pod hasłem „Nauka 2.0”. W tym roku zrealizowanych zostanie ok. 500 spotkań. Wszystkie imprezy odbędą się w internecie. Dziś, 17 września o godz. 14 na kanale DFN na platformie YouTube odbędzie się uroczysta inauguracja. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Alicja Chybicka.
W tym roku wszystkie wydarzenia organizowane w ramach DFN odbędą się w sieci. A co znajdziemy wśród nich? Godny polecenia jest na wykład prof. Jana Miodka pt. „2.0, czyli rzeczywistość elektroniczna w języku codziennym”. Pan Profesor odczyta także „IV Dyktando Wrocławskie”. Linki do wydarzeń znaleźć można na stronie www.festiwal.wroc.pl w zakładce program przy każdej z imprez.
Ponadto weźmiemy udział w debacie, w której odpowiemy sobie na pytanie „Dlaczego nie słuchamy naukowców?”. W debacie udział wzięli naukowcy i popularyzatorzy nauki, a spotkanie moderował dziennikarz Polskiego Radia Wrocław i Ambasador DFN red. Leszek Mordarski.
Po raz kolejny organizatorzy zaproszą na spotkania przygotowane w ramach paneli „CSI: Kryminalne zagadki Wrocławia”, „Wrocławskie muzea na DFN” oraz „Gorący temat”, gdzie dowiemy się między innymi czym oddychamy, poznamy wpływ Słońca na zmiany klimatyczne, przybliżymy skład szczepionek, zobaczymy jak mogą wyglądać kataklizmy przyszłości oraz wiele innych.
Na swoje propozycje zaproszą naukowcy wrocławskich uczelni wyższych i współorganizatorów. Odbędą się warsztaty, pokazy, laboratoria i wykłady przygotowane m.in. przez Politechnikę Wrocławską (np. „Chemia w sieci”, „Świat chemicznych eksperymentów”, „Plastik fantastik”, „Drony podwodne”), Uniwersytet Wrocławski (np. „E-zwolnienia, e-recepta, e-skierowanie – oblicza cyfryzacji ochrony zdrowia”, „Granice współczesnej kryminologii…”, „Dobro, zło i psychologia. Jak psychologia wyjaśnia moralność?”), Akademię Sztuk Teatralnych (spektakle dyplomowe studentów AST), Instytuty PAN (np. „Od zepsutych zębów i opryszczki do choroby Alzheimera”, „Czy lodów może sprawić żeby pociąg lewitował?”), Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego (Koncert Finałowy „Pieśń polska, a nieoczywista…”). Niezwykle interesująco zapowiadają się spotkania „NFM od kulis – spacer po Narodowym Forum Muzyki”, „Mecz piłkarski jako wydarzenie polityczne. Wokół Mistrzostw Świata w RFN w 1974 roku”. W sumie kilkaset imprez poświęconych każdej dziedzinie wiedzy.
W tym święcie nauki może wziąć udział każdy, kto dysponuje czasem i dostępem do internetu. Na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy – informacja znajduje się przy konkretnym spotkaniu. W razie jej braku spotkania są ogólnodostępne.
Więcej informacji na www.festiwal.wroc.pl oraz w naszych mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter).
Informacja prasowa