– Przeciętny 60-latek ma dziś przed sobą około 20 lat życia. To dłużej niż dzieciństwo i młodość. Warto więc podejmować różne wysiłki, by ten czas spędzić mądrze, nowocześnie, ale też z poczuciem satysfakcji – uważa Bogna Bartosz, kierownik studiów podyplomowych z psychogerontologii w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Psycholożka wygłosiła w lubińskim ratuszu ciekawy wykład „Psychologia pozytywna dla Dojrzałych Wspaniałych”, który rozpoczął nowy cykl bezpłatnych spotkań dla lubińskich seniorów. Inauguracyjne zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Zajęcia z psychologii, komunikacji, warsztaty teatralne i muzyczne, ćwiczenia ruchowe – to tylko niektóre z aktywności zaplanowanych w ramach nowego cyklu spotkań dla lubińskich seniorów „Dojrzale wspaniali”.
– Jest to oferta skierowana dla osób w późnej dorosłości, by je aktywizować na różne sposoby i kierunki. Dlatego stworzyliśmy dla nich szeroki wachlarz działań działań z różnych dziedzin aktywności. Będzie część wykładowa, ale będą też zajęcia ruchowe, teatralne, będą spotkania z ciekawymi ludźmi znanymi i samoukami, na które chcemy zaprosić też samych seniorów, by mogli zaprezentować zainteresowania i pasje – wyjaśnia Magdalena Gębarowska, edukator w Muzeum Historycznym w Lubinie, będącego organizatorem opisywanych zajęć.
Cykl potrwa do końca czerwca przyszłego roku, a jeśli będzie duże zainteresowanie i potrzeba to niewykluczone, że zostanie one przedłużony do końca wakacji.
– Część zajęć odbywać się będzie w ratuszu, a od wiosny wyjdziemy do parku Leśnego i będziemy aktywnie działać na świeżym powietrzu – dodaje Magdalena Gębarowska.
Pierwsze spotkanie odbyło się w miejscowym ratuszu i dotyczyło pozytywnej psychologii.
– Nasze społeczeństwo się starzeje. Jest coraz więcej osób w wieku senioralnym 60 plus, a ci, którzy mają teraz 40 lub 50, to za chwilę będą mieli 60 lat. Dlatego aktywizacja seniorów, wspieranie ich i działanie na ich rzecz w różnych obszarach jest bardzo ważna – uważa prowadząca wykład Bogna Bartosz, przewodnicząca Dolnośląskiej Społecznej Rady Senioralnej.
– Spotkanie poświęcone jest psychologii pozytywnej i temu, w jaki sposób poszukiwać zasobów, które pozwalają nam na tym etapie życia być szczęśliwymi. Przeciętny 60-latek ma dziś przed sobą około 20 lat życia. To dłużej niż dzieciństwo i młodość, więc warto podejmować różne wysiłki. By ten czas spędzić mądrze, nowocześnie, ale też z poczuciem satysfakcji – dodaje.
Zdaniem psycholożki, starość wiąże się z wieloma stereotypami. W Polsce osoba starsza jest definiowana jako bezradna, samotna, trudna w kontakcie i niezainteresowana współczesnością. – Tak nie jest. Seniorzy to ludzie, którym – jeśli się zorganizuje dobrą przestrzeń, da się dobrą energię – to będą dla siebie i innych działali z ogromnym pożytkiem. Takie działania jak dziś to jest swoista profilaktyka gerontologiczna – zauważa ekspertka.
Fot. SzK