Obowiązujące od 27 maja br. zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. 2013.674 z późn.zm.) wprowadziły nowe instrumenty aktywizacji osób bezrobotnych. Dwie z nich kierowane są do bezrobotnych rodziców powracających na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem dziecka lub bezrobotnych sprawujących opiekę nad osobą zależną, są to świadczenie aktywizacyjne i grant na telepracę.
Ww. formy aktywizacji można zastosować dla osób bezrobotnych znajdujących się w drugim profilu pomocy, czyli takich, które wymagają wsparcia. Skierowanie jest również wynikiem sporządzonego wraz z doradcą klienta Indywidualnego Planu Działania.
Świadczenie aktywizacyjne – pracodawca może otrzymać świadczenie aktywizacyjne za zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy:
– bezrobotnego rodzica powracającego na rynek pracy po przerwie związanej z wychowywaniem dziecka lub
– bezrobotnego sprawującego opiekę nad osobą zależną, który w okresie 3 lat przed rejestracją w urzędzie pracy jako bezrobotny zrezygnował z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z uwagi na konieczność wychowywania dziecka lub sprawowania opieki nad osobą zależną.
Świadczenie aktywizacyjne przysługuje przez okres:
– 12 miesięcy w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie, tj. 840 zł. lub
– 18 miesięcy w wysokości jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie za każdego skierowanego bezrobotnego, tj. 560 zł.
Pracodawca jest obowiązany do dalszego zatrudniania skierowanego bezrobotnego po upływie dofinansowania odpowiednio przez okres:
– 6 miesięcy w przypadku, gdy okres refundacji wynosił 12 m-cy,
– 9 miesięcy w przypadku, gdy okres refundacji wynosił 18 miesięcy.
Świadczenie aktywizacyjne jest udzielane zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
Grant na telepracę – pracodawca może otrzymać środki na utworzenie stanowiska pracy w formie telepracy w rozumieniu art. 67(5) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy dla skierowanego:
– bezrobotnego rodzica powracającego na rynek pracy, posiadającego co najmniej jedno dziecko w wieku do 6 lat, lub
– bezrobotnego sprawującego opiekę nad osobą zależną, który w okresie 3 lat przed rejestracją w urzędzie pracy jako bezrobotny zrezygnował z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z uwagi na konieczność wychowywania dziecka lub sprawowania opieki nad osobą zależną.
Grant nie może zostać przyznany na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego:
– małżonka pracodawcy lub przedsiębiorcy;
– rodzica pracodawcy lub przedsiębiorcy;
– rodzeństwa pracodawcy lub przedsiębiorcy;
– dziecka własnego lub przysposobionego: pracodawcy lub przedsiębiorcy, małżonka pracodawcy lub przedsiębiorcy
– rodzeństwa pracodawcy lub przedsiębiorcy.
Grant przysługuje w kwocie nie wyższej niż 6-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, aktualnie jest to kwota 10 000,00zł. Pracodawca lub przedsiębiorca są obowiązani do utrzymania zatrudnienia skierowanego bezrobotnego przez okres 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy lub przez okres 18 miesięcy w połowie wymiaru czasu pracy.
Grant jest udzielany zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
Wejście w życie nowych form wsparcia zbiegło się w czasie z ogłoszeniem naboru na dodatkowe środki Funduszu Pracy w ramach rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie ubiega się o dodatkowe środki, w tym na wskazane powyżej formy wsparcia. Jeżeli minister przyzna pieniądze, bezrobotni mieszkańcy powiatu lubińskiego będą mogli z nich skorzystać jeszcze w tym roku.