Dodatkowe pieniądze dla rolników

23

15 marca rusza kolejny nabór wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich, pomocy finansowej z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich oraz innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), płatności z tytułu realizacji przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt (PROW 2004-2006) oraz płatności rolnośrodowiskowej (PROW 2007-2013).

 

Beneficjenci wymienionych programów pomocowych będą mogli ubiegać się o pomoc na jednym wspólnym formularzu. Wnioski składamy we właściwym terytorialnie Biurze Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Agencja już rozsyła do rolników wnioski częściowo wypełnione, z danymi zaczerpniętymi z poprzedniego roku ale należy pamiętać, że przed złożeniem wniosku należy dokładnie sprawdzić poprawność wypełnionych danych i ewentualne niezgodności poprawić.

W roku 2010 wnioski składamy w terminie 15 marca do 17 maja pamiętając, że za każdy dzień złożenia wniosku po termnie, ale nie później niż do 11 czerwca, będą stosowane sankcje terminowe 1 procent.

Od tego roku beneficjenci będą mogli ubiegać się o dwie dodatkowe płatności;

• płatności obszarowej do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych;
• płatności do krów i owiec.

Stawka płatności do hektara upraw strączkowych wyniesie ok. 60 euro.

Natomiast jeżeli chodzi o płatności do krów i owiec to płatność do krów przysługuje rolnikom z pięciu województw: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lub śląskiego a do owiec z województw podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Stawka płatności do jednej krowy wyniesie około 142 euro a do owcy około 30 euro.

Dodatkowo wprowadzono zmianę w płatnościach uzupełniających tzw. (UPO) polegającą na tym, że będą one przysługiwały do powierzchni, na których nie jest prowadzona żadna uprawa, jeżeli grunty te będą utrzymywane w dobrej kulturze rolnej. Dotychczas do takich gruntów przysługiwała jedynie jednolita płatność obszarowa (JPO).

Znikają płatności do upraw roślin energetycznych oraz pomoc do rzepaku tzw. pomoc de minimis.

Rolnicy ubiegający się o dopłaty powinni pamiętać, że muszą przestrzegać przez cały rok zasad wzajemnej zgodności w zakresie: ochrony środowiska naturalnego, identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz dobrej kultury rolnej.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY