Publikacja o gminie Lubin ukazała się na stronach Covenant of Mayors – europejskiej inicjatywy na rzecz ochrony klimatu i efektywności energetycznej. Na wyróżnienie zasłużyło realizowane w latach 2012 i 2013 przez gminę Lubin zadanie pn.: „Budowa punktów oświetleniowych zasilanych ze źródeł odnawialnych”.
Przedmiotem inwestycji gminy Lubin było kompleksowe wykonanie robót obejmujących dostawę i montaż 22 zestawów oświetleniowych ulicznych (lamp), ze źródłem światła LED (o mocy 27-31 W) zasilanych bateriami ładowanymi z paneli fotowoltaicznych o mocy 360 -380 W.
W 2014 r. gmina Lubin planuje wdrożyć aż 25 nowych punktów oświetleniowych zasilanych ze źródeł odnawialnych. Planowane nakłady na nowe lampy wyniosą ok. 50 000 euro (200 000 zł). Z publikacji, której inspiratorem było stowarzyszenie Polish Network Energie Cités (PNEC) dowiemy się też, że na dachach trzech budynków świetlic wiejskich w miejscowościach Gola, Obora i Zimna Woda, w latach 2010-2013, zostały zamontowane kolektory słoneczne, które wspomagają centralne ogrzewanie i produkcję ciepłej wody. W systemie wentylacji wykorzystano rekuperatory. Odnotowany został, też fakt podpisania w marcu br., przez wójt gminy Lubin oraz burmistrza gminy miejskiej Dzierżoniów deklaracji współpracy partnerskiej.
Porozumienie Burmistrzów (Covenant of Mayors) to oddolny europejski ruch skupiający władze lokalne i regionalne, które dobrowolnie zobowiązują się do podniesienia efektywności energetycznej oraz zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii na swoim terenie. Celem sygnatariuszy porozumienia jest zrealizowanie oraz przekroczenie przyjętego na szczeblu unijnym celu redukcji emisji CO2 o 20% do 2020 roku. W wyniku przyjętej w listopadzie ubiegłego roku przez radę gminy uchwały, 17 grudnia 2013 r. gmina Lubin przystąpiła do tego europejskiego ruchu włączając się m.in. w działania na rzecz zwiększenia wykorzystania OZE na podlegających jej obszarach.
Więcej na: www.eumayors.eu/about/covenant-supporters_en.html?structure_id=9&benchmarks=1574