Organizacje pożytku publicznego apelują o korzystanie z możliwości odpisu 1 proc. podatku na cele społeczne. Urząd Skarbowy w Lubinie przypomina, kto i w jaki sposób może podzielić się swym dochodem.
Przede wszystkim taką możliwość mają podatnicy sklasyfikowani jako osoby fizyczne (w tym m.in. uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych), opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatkowej.
Swymi dochodami podzielić się mogą również emeryci i renciści, jednak pod warunkiem, że samodzielnie wypełnią PIT-37 i zrezygnują z pomocy ZUS w tym zakresie. Podobna zasada dotyczy osób, które są rozliczane przez pracodawcę.
Fiskus przypomina, że dobroczynnych odpisów nie mogą robić podatnicy rozliczani w formie karty podatkowej. Wykaz organizacji, którym można przekazać 1 proc. podatku dostępny jest na stronach Biuletynu Informacji Publicznej ministerstwa pracy i polityki społecznej: www.mpips.gov.pl/bip