W 2022 roku kalendarz nas nie rozpieszczał, jeśli chodzi o okazje do dodatkowego wolnego i przedłużenia weekendów. Czy podobnie będzie w tym roku? Jak zwykle warto już teraz zajrzeć do kalendarza, by wcześniej zaplanować urlopy oraz wykorzystać jak najwięcej okazji do przedłużenia odpoczynku.

Mamy obecnie 13 dni świątecznych ustawowo wolnych od pracy. Pierwszy taki dzień w 2023 r. jest dzisiaj – 1 stycznia (niestety tym razem wypadł on w niedzielę). Kolejny już 6 stycznia. W tym roku święto Trzech Króli wypadnie w piątek. Zyskamy więc trzydniowy weekend.
W tym roku święta wielkanocne będziemy mieć na początku kwietnia – 8, 9 i 10 kwietnia.
Kolejna przerwa od pracy czeka nas w maju. 1 maja, czyli Święto Pracy, wypada tym razem w poniedziałek, a 3 maja Święto Konstytucji 3 Maja w środę. Jeśli weźmiemy jeden dzień urlopu, zyskamy aż pięciodniowy weekend. Jeśli wykorzystamy trzy dni urlopu, będziemy mogli się cieszyć z dziewięciodniowego odpoczynku.
Czterodniowy weekend – jak zwykle – możemy wygospodarować przy okazji Bożego Ciała, które przypada 8 czerwca, jeśli weźmiemy wolne w piątek 9 czerwca.

W sierpniu będzie kolejna okazja do odpoczynku. 15 sierpnia, czyli dzień wojska polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, wypada w tym roku we wtorek. Wystarczy wziąć jeden dzień urlopu, by cieszyć się czterodniowym weekendem.
Dzień Wszystkich Świętych 1 listopada mamy tym razem w środku tygodnia, w środę. Żeby przedłużyć sobie wolne, trzeba by wziąć dwa dni urlopu.
Święto Niepodległości (11 listopada) w 2023 roku to sobota, więc tym razem będzie to zwyczajny dwudniowy weekend.
Ostatnie dni wolne czekają nas w grudniu. W tym roku Wigilia wypada w niedzielę. Pierwszy dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia) świętować będziemy w poniedziałek, zaś drugi – we wtorek (26 grudnia).
Sylwester również wypadnie w tym roku w niedzielę, a Nowy Rok 2024 r. będziemy świętować w poniedziałek.
Warto też pamiętać, że jeśli święto o stałej dacie, jak np. Nowy Rok czy Boże Narodzenie wypada w sobotę, to za ten dzień pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy w terminie uzgodnionym z pracodawcą. W 2023 roku tylko jedno święto wypada w sobotę: 11 listopada.
Poniżej kalendarz dni wolnych w 2023 r.:
1 stycznia (niedziela) – Nowy Rok
6 stycznia (piątek) – Święto Trzech Króli
9 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc
10 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
1 maja (poniedziałek) – Święto Pracy
3 maja (środa) – Święto Konstytucji 3 Maja
28 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
8 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
15 sierpnia (wtorek) – Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego
1 listopada (środa) – Dzień Wszystkich Świętych
11 listopada (sobota) – Narodowe Święto Niepodległości
25 grudnia (poniedziałek) – Boże Narodzenie, pierwszy dzień świąt
26 grudnia (wtorek) – Boże Narodzenie, drugi dzień świąt