Dlaczego warto wspólnie z dziećmi przygotowywać się do Wielkanocy?

218

Wielkanoc to czas odradzającej się natury, nadziei i bliskości. To także doskonała okazja, by zaangażować dzieci w przygotowania i wspólnie przeżyć coś więcej niż tylko porządki i gotowanie. Sprawdź, jak wiele wartości niesie za sobą wspólne tworzenie świątecznej atmosfery – i jak może to wpłynąć na rozwój Twojego dziecka.

Wielkanoc to czas radości, odnowy i wspólnoty. Dla wielu rodzin to nie tylko święta religijne, ale również okazja do spędzenia czasu razem i kultywowania tradycji. Coraz częściej jednak, w pędzie codzienności, przygotowania do Świąt stają się zadaniem tylko dorosłych – szybkim, odhaczanym obowiązkiem. Tymczasem warto na chwilę się zatrzymać i zastanowić, jak wiele mogą zyskać dzieci (i cała rodzina), kiedy zaprosimy je do wspólnego przygotowywania Świąt – od siania rzeżuchy po malowanie pisanek czy pieczenie wielkanocnej babki. Pamiętajmy, że każdy z nas jest „osobą zajęciową” i potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania różnego rodzaju zajęć.

Wspólnie spędzony czas, to fundament rodzinnych więzi. Dzieci najbardziej zapamiętują nie prezenty, ale emocje i chwile spędzone z bliskimi. Wspólne pieczenie, dekorowanie domu czy nawet porządki to nie tylko obowiązki – to szansa na naukę nowych rzeczy, rozmowy, śmiech i tworzenie rodzinnych wspomnień, które zostaną z nimi na całe życie.

Szczególnie ważne jest angażowanie dzieci w proste domowe czynności już od najmłodszych lat. Przykładowo sianie rzeżuchy może być dla dziecka nie tylko dobrą zabawą, ale również lekcją odpowiedzialności, dającą poczucie, że ma się wpływ na otoczenie. Codzienne podlewanie i doglądanie wzrostu roślin uczy cierpliwości i pokazuje, że efekty przychodzą z czasem – dzięki trosce i zaangażowaniu, a ich oglądanie daje dzieciom ogromne poczucie sprawstwa. A jeśli o rzeżusze mowa, to warto zaznaczyć, że może być ona nie tylko tradycyjną ozdobą stołu, ale również smacznym i zdrowym dodatkiem do potraw ze świątecznego stołu.

Równie ważne jak świąteczne tradycje, jest codzienne angażowanie dzieci w obowiązki domowe – również te związane z przygotowaniami. Wycieranie kurzu, nakrywanie stołu, pomoc przy gotowaniu – te proste zadania uczą samodzielności, systematyczności i współodpowiedzialności za dom. Dzieci uczą się, że ich wkład ma znaczenie, co wzmacnia ich poczucie własnej wartości. To cenne lekcje, które z pewnością przydadzą się w dorosłym życiu. Warto dodać, że kiedy dziecko jest częścią przygotowań, czuje się potrzebne. To wzmacnia jego poczucie własnej wartości i uczy, że dom to wspólna przestrzeń, o którą troszczy się cała rodzina. To bezcenna lekcja współpracy i wzajemnego wsparcia.

Wspólne przygotowania to też okazja, by choć na chwilę zwolnić tempo. Oderwać się od ekranów, obowiązków zawodowych i szkolnych. Skupić się na „tu i teraz”, na byciu razem – bez pośpiechu i stresu.

Wielkanocne dekoracje to idealne pole do rozwijania kreatywności. Malowanie pisanek, robienie stroików, ozdabianie stołu – to wszystko nie tylko rozwija zdolności manualne, ale daje dzieciom radość z tworzenia i dzielenia się.

Świetnym pomysłem, który łączy tradycję z kreatywnością, jest wspólne wykonanie wielkanocnej kury lub zajączka z… wytłaczanki po jajkach! Taka praca plastyczna może być nie tylko ozdobą, ale również praktycznym dodatkiem na świąteczny stół. W połówkach wytłaczanki można posiać rzeżuchę lub owies, a gotowa figurka świetnie sprawdzi się również jako podstawka pod pisanki. To zadanie, które dzieci wykonają z ogromnym zaangażowaniem – a przy okazji będą mogły obserwować, jak ich mała „łąka” rośnie każdego dnia.

Zrób to sam – Potrzebne materiały:

  • Wytłaczanka po jajkach, do kury najlepiej żółta, ale jeśli mamy szarą, możemy ją pomalować żółtą farbą

  • Klej

  • Nożyczki

  • Kolorowe kartki – czerwone, żółte, brązowe

  • Ruchome oczka (lub oczka narysowane z papieru)

  • Opcjonalnie – żółte piórka na skrzydła kury

  • Pisak czarny

  • Skorupki od jajek

  • Wata

  • Ziarenka rzeżuchy lub owsa

  • Woda do podlania ziarenek

 

Przygotowanie:

  1. Wycinamy z wytłaczanki kawałek, wg wzoru widocznego na zdjęciu. (Można również zrobić zwierzątka na całej wytłaczance, bez wycinania, wtedy będzie idealnie pod pisanki)

  2. Wycinamy elementy zwierzątek z kolorowych kartek. Do kury: czerwone – grzebień, dziób i korale, do zająca – brązowe uszy, wąsy, łapki.

  3. Przyklejamy wycięte w poprzednim kroku elementy, ruchome oczy, pióra. U królika rysujemy nosek i buzię.

  4. Skorupkę od jajka wkładamy do przygotowanego zwierzątka, wkładamy do niej watę. Zwilżamy watę wodą, wsypujemy ziarenka rzeżuchy lub owsa, podlewamy.

  5. Opcjonalnie zamiast skorupki od jajka możemy do zwierzątka włożyć pisankę.

  6. Ozdoba na stół gotowa.

Dlatego zachęcamy: włączcie dzieci w wielkanocne przygotowania. Niech posieją swoją własną rzeżuchę, niech zrobią zajączka z wytłaczanki i pomalują pisanki po swojemu, nawet jeśli nie będą idealne. Niech poczują, że te święta są także ich. To nie tylko buduje piękne wspomnienia, ale też relacje, które zostają na lata.

AUTOR: Patrycja Anacka, terapeuta zajęciowy DCZPDM w Lubinie


POWIĄZANE ARTYKUŁY