Będzie można m.in. zbadać stężenie glukozy, ciśnienie krwi oraz sprawdzić, czy mamy objawy choroby otępiennej, ale to nie wszystko, bo będzie też okazja, by porozmawiać z geriatrą, dietetykiem czy specjalistką od opieki długoterminowej. Już jutro, 1 października, w budynku w lubińskim zoo odbędzie się Dzień Seniora. Spotkanie jest skierowane nie tylko do osób starszych, ale i młodszych, ich opiekunów. – Wszyscy mamy rodziców i zbliżamy się lub już jesteśmy w tym momencie, kiedy nasi rodzice wymagają lub będą wymagali opieki – zaprasza na wtorkowe wydarzenie Małgorzata Bacia, szefowa szpitala RCZ w Lubinie.
Udział w Dniu Seniora jest bezpłatny, a organizują go Regionalne Centrum Zdrowia oraz Zespół Przychodni Lubmed. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16. W jego ramach odbędzie się kilka prelekcji, będzie można też wykonać kilka badań.
Choć to Dzień Seniora, to nie jest on skierowany tylko do osób starszych. Przyjść może każdy zainteresowany.
– Spotkanie jest dedykowane samym seniorom, ale także osobom na co dzień opiekującym się seniorami. Są to dorosłe dzieci żyjące w domach ze swoimi starszymi rodzicami, osoby pracujące w opiece społecznej czy pełniące różne role społeczne i często mające kontakt z osobami starszymi. I wreszcie my wszyscy, bo wszyscy mamy rodziców i zbliżamy się lub jesteśmy w tym momencie kiedy nasi rodzice wymagają lub będą wymagali opieki – mówi Małgorzata Bacia, podkreślając, że problem jest bardzo istotny.
Tylko w samym powiecie lubińskim, według danych GUS-u, mieszka 7735 osób w wieku powyżej 75. roku życia. – Mówimy tu o tej granicy, dlatego że w strategii rozwoju Dolnego Śląska jest pomysł, jak zaopiekować osoby starsze i tam wskazana jest bariera 75 plus. Ale jeśli myślimy o opiece zdrowotnej nad osobami w podeszłym wieku, to tutaj ta granica nieco się przesuwa do wieku 60-65 lat. Takimi osobami zajmują się lekarze geriatrzy – dodaje.
W państwowym systemie zdrowotnym rzadko patrzy się całościowo na pacjenta w podeszłym wiek. Leczy się on na różne schorzenia u różnych specjalistów.
– Seniorzy od różnych specjalistów dostają zalecenia i nie ma ujęcia holistycznego, kogoś, kto mógłby popatrzeć i powiedzieć: „pomiędzy tym a tym lekiem jest kolizja i nie należy ich brać razem” i tu właśnie rola geriatry – mówi szefowa lubińskiego szpitala.
Między innymi z takim właśnie geriatrą będzie można porozmawiać podczas wtorkowego spotkania. Pierwszy z wykładów poprowadzi dr n. med. Karolina Lindner-Pawłowicz, znakomity geriatra, opowiadając, jak pomaga osobom starszym.
Takich praktycznych krótkich „pogadanek” w czasie spotkania będzie więcej. Dietetyk powie o najczęstszych potrzebach żywieniowych, ale i błędach żywieniowych naszych seniorów. Farmaceutka kliniczna opowie o tym, jak brać leki. A specjalistka od opieki długoterminowej przedstawi zasady działania zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych – np. jakich pacjentów się tam kieruje.
W czasie spotkania będzie można też wykonać kilka badań: zmierzyć stężenie glukozy, ciśnienie krwi, kwas moczowy, dokonać analizy składu ciała.
– Mamy Mini Mental Testy, które pozwalają w krótkim czasie zdiagnozować bardzo wstępne objawy choroby otępiennej czy Alzheimera. Zaprosiliśmy również studentów z medycznego studenckiego koła geriatrycznego, którzy będą wykonywać pomiar siły mięśni. Atrakcją naszego spotkania jest tzw. symulator starości – wylicza Bacia.
Wspomniany stymulator przy pomocy podłączonych do ciała czujników daje uczucie, jakbyśmy byli o 20-30 lat starsi, czyli mamy ograniczenia w ruchomości, nie możemy szybko wstać z krzesła.
– Zapraszamy wszystkich serdecznie – mówią organizatorzy.
Poniżej rozmowa z szefową szpitala RCZ w Lubinie Małgorzatą Bacią: