Dla każdego jest miejsce na drodze

27

Wpływ na bezpieczeństwo na drogach mają wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, zarówno piesi, jak i kierujący pojazdami. Wzajemny szacunek na drodze, kultura i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego to podstawa bezpieczeństwa. Policja przypomina – dla kierowcy osobówki, ciężarówki czy też rowerzysty – dla każdego jest miejsce na drodze.

Siadając za kierownicę pojazdu powinniśmy mieć świadomość, że odpowiadamy nie tylko za siebie, ale też za życie i zdrowie innych, często swoich bliskich. Unikajmy brawury i ryzykownych zachowań, które mogą prowadzić do tragedii. Pamiętajmy też o obserwacji drogi oraz jej otoczenia.

W okresie letnim na drogach pojawia się więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego – pieszych, rowerzystów, a także motocyklistów i motorowerzystów. Każdy z „niechronionych” musi mieć świadomość, że w razie wypadku drogowego jego obrażenia będą znacznie cięższe, niż kierującego pojazdem. Tym bardziej więc powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo i korzystać z drogi w sposób rozważny oraz zgodny z prawem.

Mundurowi przypominają wszystkim kierującym, że na drodze jedną z najważniejszych zasad jest stosowanie się do ograniczeń prędkości, a także respektowanie praw niechronionych uczestników ruchu.

– Bądźmy współodpowiedzialni za bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a także życzliwi i wyrozumiali. Pamiętajmy! Dla każdego jest miejsce na drodze – apelują funkcjonariusze.

Źródło: Komenda Główna Policji