DKF zaprasza kinomanów już w czerwcu

133

Kinomanii z niecierpliwością czekają na otwarcie kin. Obejrzeć film na wielkim ekranie będzie można od 29 maja. Lubińska Muza przedstawiła właśnie repertuar DKF-u na czerwiec. Bilety już są w sprzedaży.

„Nomadland”

Od 15 maja – zgodnie z nowym rozporządzeniem rządu – otwarte mogą zostać kina na świeżym powietrzu, a od 29 maja ruszą również tradycyjne kina. Jedno z zastrzeżeń to zajęta tylko połowa miejsc w sali.

Do otwarcia szykuje się też lubińskie kino Muza. Na razie przedstawiło repertuar DKF-u na czerwiec.

Tradycyjnie filmy w ramach tego cyklu wyświetlane będą w każdą środę o godzinie 19. Bilet na jeden seans kosztuje 17 zł, a karnet na cały miesiąc – 55 zł.

Na początek, 2 czerwca, pokazany zostanie film „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Potem będzie można obejrzeć: „Świat według kota” (9 czerwca), „Poufne lekcje perskiego” (16 czerwca), „Sweat” (23 czerwca) i „Nomadland” (30 czerwca).

Szczegółowy repertuar dostępny jest na stronie www.ckmuza.eu.

O filmach:

„Zabij to i wyjedź z tego miasta”

Laureat Złotych Lwów dla Najlepszego Filmu na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Animacja Mariusza Wilczyńskiego to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni.

Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości. Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach, „Zabij to…” staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców.

„Świat według kota”

Kot o imieniu Abatutu zabiera nas na eksplorację dzikiej, często ukrytej strony swojego rodzinnego miasta – Amsterdamu. Odkrywamy, że tętniąca życiem, historyczna stolica Holandii jest nie tylko domem dla ludzi, ale także dla bogatej i różnorodnej przyrody. Wycieczka po mieście z kotem Abatutu staje się zabawnym i wciągającym doświadczeniem dla całej rodziny. Już nigdy nie spojrzysz na swoje miasto, w ten sam sposób!

„Poufne lekcje perskiego”

Gilles, młody belgijski Żyd, podaje się za Persa, aby przeżyć w obozie koncentracyjnym, gdzie jeden z oficerów marzy o nauce języka perskiego. Gilles zaczyna udzielać Niemcowi lekcji, wymyślając na bieżąco nowe słowa. Między mężczyznami rodzi się niespodziewana więź. Film otrzymał Nagrodę Publiczności na Festiwalu Transatlantyk w Poznaniu.

„Sweat”

„Sweat” w reżyserii nagrodzonego Paszportem Polityki Magnusa von Horna to jedyna polska fabuła, która znalazła się w oficjalnej selekcji ostatniego Festiwalu Filmowego w Cannes. To także zdobywca największej liczby nagród na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym Srebrnych Lwów dla Najlepszego Filmu. W rolę Sylwii brawurowo wcieliła się Magdalena Koleśnik, obwołana przez zagranicznych dziennikarzy „objawieniem polskiego kina”, czego potwierdzeniem okazały się aż 3 statuetki na festiwalu w Gdyni. Aktorce na ekranie partnerują Julian Świeżewski, Aleksandra Konieczna i Zbigniew Zamachowski.

Trzy dni z życia Sylwii Zając (Magdalena Koleśnik), influencerki fitness, która dzięki popularności w mediach społecznościowych zyskała status celebrytki. W internecie ma setki tysięcy followersów, w realu otacza ją grupa lojalnych współpracowników, a na imprezach każdy próbuje do niej podejść i ją poznać. Jednak kiedy jest w domu i wyłącza telefon, zostaje zupełnie sama. Choć Sylwia z łatwością, spontanicznie i bez cenzury dzieli się swoją codziennością z tysiącami nieznajomych, jej prywatne życie w ogóle nie przypomina kolorowego świata z Instagrama. Kiedy Sylwia zdecyduje się umieścić w sieci odważne nagranie, będzie ono początkiem serii wydarzeń, które staną się próbą zarówno dla niej, jak i dla nielicznych osób, którzy znają ją bliżej. W ciągu trzech dni dziewczyna nieoczekiwanie odkryje ciemną stronę swojej popularności, a jednocześnie pozna prawdziwą bliskość. Reżyser łączy intyamny, kameralny dramat z konwencją thrillera, by opowiedzieć o tęsknocie za miłością w świecie, w którym kochają cię tłumy.

„Nomadland”

Kobieta po sześćdziesiątce (Frances McDormand) wybiera wędrowne życie współczesnego nomady, po tym jak w wyniku recesji straciła swój dobytek. Film na podstawie książki J. Bruder „Nomadland. W drodze za pracą”. Film zdobył Złotego Lwa dla najlepszego filmu na MFF w Wenecji 2020, Złotą Żabę na festiwalu Camerimage 2020 oraz 2 Złote Globy 2021 (najlepszy dramat i najlepszy reżyser – Chloe Zhao).


POWIĄZANE ARTYKUŁY