DKF na maj

31

Między innymi ekranizację bestsellerowej powieści J.G. Ballarda z 1975 r. pt. „Wieżowiec”, będzie można obejrzeć w majowym DKF-ie w lubińskim kinie Muza. Pierwszy seans już 4 maja.

Na początek wyświetlona zostanie produkcja „Nawet góry przeminą”. Później, 11 maja będzie można obejrzeć „Cały ten cukier”, 18 maja „High-Rise” i na koniec, 25 maja „Na skrzyżowaniu wichrów”.

Seanse jak zwykle rozpoczynać się będą o godzinie 19. Bilet na jeden film kosztuje 12 zł. Można też kupić karnet na wszystkie pięć produkcji za 35 zł.

Szczegóły można znaleźć na www.ckmuza.eu

O filmach:
„Nawet góry przeminą”
Liangzi i Zhang to przyjaciele z dzieciństwa, którzy zakochali się w tej samej dziewczynie — lokalnej piękności Tao. Tao decyduje się poślubić Zhanga, który jest majętniejszy z dwójki przyjaciół. Wkrótce rodzi im się syn, który otrzymuje imię Dollar Akcja filmu toczy się kolejno w 1999, 2014 i 2025 roku. Obejmująca 25 lat historia miłosnego trójkąta to zdecydowanie coś więcej niż opowieść o miłości, rozczarowaniu i rozstaniach. To ambitna próba spojrzenia na współczesne Chiny przez pryzmat takich zjawisk jak powolny zmierzch uprzemysłowienia, postępująca globalizacja, triumf dzikiego kapitalizmu i bezwzględna pogoń za pieniądzem. Film zdobył Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian oraz walczył o Złotą Palmę na MFF w Cannes.

„Cały ten cukier”
Cukier jest najczęściej spożywaną substancją. Jak to się stało, że zdominował naszą dietę i kulturę? Jakie są tego skutki dla naszych umysłów i ciał? „Cały ten cukier” to film, który właśnie o tym mówi. Damon Gameau przeprowadził niezwykły eksperyment, żeby pokazać, w jaki sposób obecna w tytule substancja wpływa na człowieka. Reżyser jadł tylko jedzenie określane jako „zdrowe”, a jednak zawierało ono duże ilości cukru. Film jest jednocześnie zabawny i pouczający, mówi o problemach przemysłu cukrowniczego, a także o tym, na których półkach w supermarketach znajdziecie niebezpieczne produkty. „Cały ten cukier” zmieni na zawsze wasz sposób myślenia o „zdrowym” jedzeniu, a także wyjaśni, skąd wzięły się nasze obecne przyzwyczajenia kulinarne i co możemy zrobić, żeby je zmienić. Żeby lekcja była bardziej wciągająca, Damon Gameau samego siebie uczynił obiektem eksperymentu. Reżyser nie jadł cukru przez trzy lata. Następnie, pod nadzorem naukowców i dietetyków, zaczął konsumować 40 łyżeczek tej substancji dziennie przez 60 dni. Sztuczka polega na tym, że nie spożywał on słodkich napojów, czekolady, lodów i innych słodyczy. Żywił się tylko tzw. „zdrowym” jedzeniem, które tak naprawdę również jest bogate w cukier. Chodzi np. o niskotłuszczowy jogurt, batoniki zbożowe, soki i płatki śniadaniowe. Podczas trwania eksperymentu Damon odwiedził społeczność Aborygenów w Amacie w południowej Australii, żeby zobaczyć, czy rdzenni mieszkańcy są edukowani na temat efektów spożywania cukru i jak wpływa on na ich zdrowie. Kolejnym krokiem była wyprawa do USA i spotkanie z czołowym ekspertem ds. cukru, a także z chłopakiem, który choruje, ponieważ ma w zwyczaju pić dziennie 12 puszek Mountain Dew. Reżyser przygląda się także manipulacjom koncernów, które podstępnie dodają cukier do swoich produktów i robią wszystko, żeby konsumenci się o tym nie dowiedzieli.

„High-Rise”
Ekranizacja bestsellerowej powieści J.G. Ballarda z 1975 r. pt. „Wieżowiec”. Doktor Robert Laing wprowadza się do luksusowego apartamentowca, szukając ukojenia od życiowych perypetii i londyńskiego zgiełku. Pełen przepychu, zakrapianych imprez i szalonych orgii raj z czasem zmienia się w prawdziwe piekło, a do uporządkowanego świata wkracza chaos, bezprawie i przemoc. W rolach głównych: Tom Hiddleston, Siena Miller, Jeremy Irons, Luke Evans i Elisabeth Moss. Autorem muzyki jest Clint Mansell – najbardziej znany ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Requiem dla snu”.

„Na skrzyżowaniu wichrów”
Obsypane nagrodami na festiwalach filmowych na całym świecie świadectwo niezłomności w nieludzkich warunkach syberyjskich obozów. II wojna światowa nie zdążyła jeszcze przejść do historii, a w Europie już zmienia się geopolityczny ład. Kraje bałtyckie zostają wcielone do ZSRR. Dla rdzennych mieszkańców Estonii rozpoczyna się dramat masowych wywózek na Syberię. Wśród ponad czterdziestu tysięcy wysiedleńców jest Erna, matka małej dziewczynki, rozdzielona ze swoim mężem – wojskowym. To jej historię oglądamy na ekranie. Scenariusz „Na skrzyżowaniu wiatrów” oparty został na listach i pamiętnikach pisanych przez Ernę. Film jest świadectwem jej postawy i hołdem złożonym tysiącom wysiedleńców. Historię pisaną mrozem, głodem, upokorzeniami i pracą ponad ludzkie siły. Jednak mimo tych okrutnych warunków Erna nigdy nie straciła wiary w to, że uda jej się wrócić do ojczyzny i odnaleźć ukochanego. Przez piętnaście lat w obozie nie udało się jej złamać. Kobieta pozostała niezłomna i przekonana o swojej wolności.


POWIĄZANE ARTYKUŁY