Dbają o planetę od najmłodszych lat

954

Czy przed wrzuceniem do odpowiedniego pojemnika należy wcześniej umyć kubek po jogurcie? Gdzie wyrzucić opakowanie z resztkami zepsutego już jedzenia? Co zrobić z odpadami budowlanymi powstałymi przy remoncie mieszkania? Między innymi na takie pytania starali się wspólnie odpowiedzieć uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 w Lubinie. W placówce odbyły się interesujące warsztaty ekologiczne przeprowadzone przez spółkę EkoPartner.

Zajęcia stanowią pierwszy etap całorocznego programu ekologicznego. Na początek zostanie przeszkolonych około 1200 uczniów z Lubina i okolicznych miejscowości.

– Oprócz warsztatów będą konkursy, prace do przeprowadzenia wspólnie z nauczycielami, może i wycieczka, ale na razie nie chcę zdradzać więcej szczegółów – mówi Paulina Antczak z firmy EkoPartner, organizatora projektu.

Podczas zajęć uczniowie zdobywali i utrwalali swoją wiedzę z zakresu szeroko pojętej ekologii, a zwłaszcza należytej segregacji odpadów. Jak sami przyznają, sporo się dowiedziały.

Paulina Antczak z firmy EkoPartner

– Bardzo ważne jest segregowanie śmieci, oszczędzanie wody, prądu czy ponowne wykorzystywanie rzeczy, których już nie chcemy lub nie potrzebujemy. Na przykład plecaki można sprzedać, oddać kuzynkom albo do domu dziecka – uważa Natalia z klasy VII a w SP nr 12.

– Wszystko po to, żeby chronić naszą planetę i żeby na przykład za 20 lat mogli na niej żyć i nie musieli chodzić w maskach tlenowych – dodaje jej koleżanka Milena.

Zdaniem przedstawicielki organizatora projektu, jest bardzo budujące, móc obserwować młodych ludzi, którzy stają się absolutnymi ekspertami w dziedzinie segregacji.

– Oni tę wiedzę, którą wynoszą z warsztatów, przekazują dalej, np. w swoich domach. Sama tego doświadczam u mojego syna. W trakcie tych zajęć rozważamy wiele, trudnych momentami, spraw, co zrobić z odpadami problematycznymi. Nie wszystko jest takie oczywiste, ale uczniowie radzą sobie świetnie – zauważa Paulina Antczak.

Okazuje się, że jeśli chodzi o segregację śmieci, to wciąż jest jeszcze wiele do poprawy, choć postępy są widoczne z każdym rokiem.

– Jako firma EkoPartner staramy się ułatwiać mieszkańcom segregowanie. W tej chwili są bardzo przejrzyste opisy z informacjami, gdzie należy umieścić dany odpad. W zakresie ekologii wciąż kraje skandynawskie są dla nas wzorem, ale i tak już jest dużo lepiej pod tym względem. Wierzymy w to młode pokolenie – podkreśla przedstawicielka organizatora.

Jej zdaniem dzieci często wiedzą więcej na temat segregacji od dorosłych.

– Lubią „rozkminiać” takie zagadki, gdzie co wrzucić. Dla nich jest oczywiste, że do pojemników dla tworzyw sztucznych nie wrzuca się zakręconej butelki z resztką płynu, a nam dorosłym się to niestety zdarza – dodaje.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY