Czytali na głos

1505

Stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię, a niektórzy twierdzą, że nawet odmładza i wygładza zmarszczki – mowa o głośnym czytaniu, które w Polsce ma dziś swój dzień. Z tej okazji w lubińskiej Szkole Podstawowej nr 14, tak jak w wielu innych w kraju, dorośli czytali dzieciom. – Do tej inicjatywy przyłączamy się co roku, choć tym razem po raz pierwszy w tej formie – mówi dyrektor placówki Barbara Kureń.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania świętowany jest w naszym kraju od 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, zawsze 29 września. Data ta wybrana została nie bez powodu. Tego też dnia przypada rocznica urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Dziś, jak co roku, w całym kraju dorośli czytają dzieciom. Książki na głos czytane są przede wszystkim w szkołach i bibliotekach.

– Jest to inicjatywa, którą kontynuujemy każdego roku. Dorośli czytają dzieciom, najczęściej fragmenty ich lektur – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 14 w Lubinie Barbara Kureń.

Do tej pory głośne czytanie odbywało się w klasach. W tym roku pracownicy szkoły postanowili zorganizować większą akcję, dla wszystkich uczniów klas 1-3. W sali gimnastycznej placówki zgromadziło się około 300 osób. Sięgnięto po jedną z książek patronki tego dnia – Janiny Porazińskiej. Zaproszeni do szkoły goście – przewodnicząca rady powiatu lubińskiego Jadwiga Musiał oraz wiceprzewodniczący lubińskiej rady miejskiej Marian Węgrzynowski – czytali dziś dzieciom fragmenty „Pamiętnika Czarnego Noska”.

– Głośne czytanie pobudza wyobraźnię dzieci, wzbogaca słownictwo. Możemy też, głośno czytając, sprawdzić, czy dzieci rozumieją to, co przed chwilą przeczytały. Oprócz tego, poprzez zabawę sprawdzamy wiedzę, którą wyniosły z przeczytanych książek. Ale proszę mi wierzyć, dzieci świetnie sobie radzą, doskonale rozumieją, co przeczytały – mówi Monika Dorożyńska, ucząca w SP 14 klasy 1-3, która wraz z Alicją Orlikowską i Alicją Leśków zorganizowały dzisiejsze wydarzenie.

– Dzieciom czytamy nie tylko w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, ale również w ramach zajęć pozalekcyjnych, lekcji z poszczególnych przedmiotów, szczególnie maluchom – przyznaje dyrektor SP 14.

Głośnie czytanie niesie wiele korzyści nie tylko dla najmłodszych: stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię, buduje więzi międzyludzkie, trenuje mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę. Niektórzy twierdzą, że nawet odmładza i wygładza zmarszczki poprzez rozluźnianie mięśni twarzy.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY