Ubezpieczenie GAP to specjalny rodzaj ochrony dla właścicieli nowych aut, które są finansowane poprzez kredyt czy leasing. Są oni bowiem narażeni na sporą stratę gotówki, gdy ich samochód zostanie skradziony lub zniszczony. Z tego powodu ubezpieczenie GAP jest coraz bardziej popularne wśród właścicieli nowych samochodów osobowych. Jak dokładnie ono działa i czy warto je wykupić?
-
-
Co to jest ubezpieczenie GAP?
-
W momencie w którym dojdzie do zniszczenia pojazdu leasingowanego lub zakupionego na kredyt w normalnej sytuacji wypłacane jest odszkodowanie z ubezpieczenia OC lub AC, jeśli takie jest wykupione. W takiej sytuacji pozostają jednak raty do spłacenia, które trzeba będzie zapłacić mimo braku posiadania auta. Z tego powodu ubezpieczyciele wyszli z rozwiązaniem, które opisywane jest skrótem GAP. Skrót ten pochodzi z języka angielskiego, a jego rozwiązanie to Guaranted Asset Protection.
Ubezpieczenie GAP wprowadzono na rynek z racji na to, że nowe samochody osobowe bardzo szybko tracą na wartości i osoby, które zdecydowały się na ich zakup finansowany poprzez leasing lub kredyt mogą stracić sporo pieniędzy w razie wypadku, który nie wynikał z ich winy, a doprowadził do szkody całkowitej. Z tego powodu wymyślono właśnie ubezpieczenie GAP, które jest dostępne w kilku rodzajach różniących się sposobem wypłaty.
-
-
Jakie są rodzaje ubezpieczenia GAP?
-
Najczęściej spotykane są cztery rodzaje ubezpieczenia GAP. Mowa tu o GAPie fakturowym, finansowym, Casco oraz indeksowym. Różnią się one wysokością wypłacanego odszkodowania, sposobem jego wypłaty i opłacalnością.
Najdroższy rodzaj ubezpieczenia GAP to tak zwany GAP fakturowy. W wypadku tego rodzaju ubezpieczenia odszkodowanie jest wypłacane przez ubezpieczyciela i stanowi ono różnicę pomiędzy ceną auta na fakturze, a wartością rynkową z dnia kradzieży lub wypadku. Na drugim biegunie znajdziemy GAP finansowy. Jest on najtańszy i szczególnie poleca się go w wypadku leasingów, które mają niski wkład własny i wysoką kwotę wykupu. W jego wypadku wypłacana jest jedynie różnica pomiędzy kwotą pozostałą do spłaty w ramach leasingu, a wysokością odszkodowania.
Dostępny jest również GAP Casco. W tym wypadku w ramach tego dodatku właściciel auta otrzymuje różnicę pomiędzy wypłatą z ubezpieczenia za skradzione lub zniszczone auto, a sumą ubezpieczenia z dnia zawarcia umowy typu Autocasco. Ostatni dość popularny rodzaj to GAP indeksowy. W tym wypadku ustalany jest procent wartości, który jest wypłacany w razie kradzieży lub trwałego uszkodzenia samochodu. Zazwyczaj jest to od 20 do 30%.
Ubezpieczenie GAP w zależności od rodzaju kosztuje zazwyczaj od 0,4% do 1,2% wartości ubezpieczanego pojazdu. Taką umowę zawiera się wraz z ubezpieczeniem AC, a składka doliczana jest do polisy lub raty kredytu bądź leasingu.
-
-
Gdzie szukać najlepszych ubezpieczeń?
-
Chcąc znaleźć ofertę ubezpieczenia GAP najszybciej i najkorzystniej jest skorzystać z internetu. Tam znajdziemy wiele porównywarek ubezpieczeń, dzięki którym można trafić na możliwie jak najlepszą ofertę. Jedna z takich stron to na przykład https://ubezpieczamy-auto.pl/. Znalezienie tam ofert ubezpieczeń trwa zaledwie kilka minut. W tym celu wystarczy jedynie wpisać odpowiednie dane, które są brane pod uwagę przez towarzystwa ubezpieczeniowe.
Skorzystanie z internetowej porównywarki ubezpieczeń trwa zazwyczaj zaledwie kilka do kilkunastu minut, a odpowiednią ofertę można wykorzystać niemalże od razu. Proces ten jest do tego darmowy i opłacić należy jedynie polisę ubezpieczeniową.