Czy tak trudno uzyskać pozwolenie z sanepidu?

98

sanepid..JPGW Ścinawie niedawno otwarto stację paliw, powstał nowy zbiornik, budynek i przystosowano całe otoczenie. Przy stacji funkcjonuje sklep, można również skorzystać z innych usług, jak pompowanie kół i odkurzanie samochodu. Niestety stacja nie uzyskała do tej pory koncesji, a bez zezwolenia Powiatowej Stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej w Lubinie nie może sprzedawać alkoholi i papierosów.

Zadzwonił do nas zniecierpliwiony mieszkaniec Ścinawy, który nie mógł nic kupić na ścinawskiej stacji paliw. 

– Jestem zbulwersowany tym, że na nowej stacji paliw nie można kupić wielu produktów. A pracownicy stacji paliw tłumaczą się tym, iż mają problemy z uzyskaniem pozwolenia z sanepidu. Czy tak trudno uzyskać to pozwolenie? – pyta.

Jak udało nam się dowiedzieć, kierownik stacji paliw nie jest upoważniony do udzielania żadnych informacji na ten temat, a rzecznik prasowy tej korporacji obecnie przebywa na urlopie. Natomiast Janina Szelągowska, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lubinie, przekazała nam szczegółowe informacje w tej sprawie.

Ścinawska stacja paliw zwróciła się do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lubinie  po raz pierwszy 10 grudnia 2007 roku, pismem o zatwierdzenie zakładu i wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Już 14 grudnia wykonano kontrolę, która wykazała brak aktualnych wyników badania wody. Dopiero 28 stycznia 2008 roku wpłynęło podanie o badanie wody i niestety wyniki badania bakteriologicznego były niekorzystnie.

– Jest tam nadmierna liczba bakterii, a kierownik tej stacji został poinformowany o tym, że należy sieć zdezynfekować – tłumaczy Janina Szelągowska.

Warto dodać, że badania wody w wodociągu ścinawskim zostały przeprowadzone  11 lutego br. i wyszły korzystnie, tzn. zostały spełnione wszystkie normatywy higieniczne. Dlatego kwestia leży w przyłączach, które prawdopodobnie zostały zanieczyszczone i przez to woda jest bakteriologicznie zła. Badania wody mogą być wykonane niekoniecznie przez Inspekcję Sanitarną, może to zrobić również inne laboratorium do tego upoważnione.

– Jeżeli wyniki badań wykażą, że woda jest zdatna do spożycia, wówczas ten obiekt zostanie wpisany do rejestru zakładów objętych nadzorem Inspekcji Sanitarnej i zakład zostanie zatwierdzony, tj. zostanie wydana decyzja PPIS w tej sprawie – przekazuje Janina Szelągowska. – Od nas 14 lutego ponownie był pracownik na stacji paliw, niestety nie udało się zastać kierownika, poinformowano pracownika sanepidu o konieczności przedstawienia nam wyników badań wody.

    – Z tego co wiem, kierownik stacji paliw był u nas w piątek w dziale żywności i  ponownie został poinformowany o konieczności przedstawienia badań wody – mówi dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lubinie.

D   Dezynfekcja przyłącza polega na zadziałaniu odpowiednim środkiem dezynfekującym na przyłącze, następnie dokładnym przepłukaniu sieci i ponownym badaniu, które potwierdzi dobrą jakość wody. A sprawa  trwa już dwa miesiące. 

A   AM


POWIĄZANE ARTYKUŁY