Czy polscy pracownicy znają swoje prawa?

64

Często rozpoczynając prace w konkretnym przedsiębiorstwie nie zdajemy sobie sprawy z ego, jakie mamy prawa i obowiązki jako pracownik.

Dodatkowo nie znamy także obowiązków naszego pracodawcy. Taka wiedza jest bardzo ważna, ponieważ w przypadku złamania praw pracowniczych czy chęci zwolnienia się z pracy, znając prawo jesteśmy w stanie się bronić lub po prostu nie wpaść w tarapaty.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Co warto wiedzieć o prawie pracy?

  • Gdzie szukać informacji na temat obowiązków pracownika oraz praw osoby zatrudnionej?

  • Jakie warto znać najważniejsze zasady prawa pracy?

  • Co oznacza termin stosunek pracy w kodeksie?

  • Czy kodeks pracy porusza kwestie ubezpieczeń społecznych?

  • Czy w kodeksie pracy znajdziemy informacje o związkach zawodowych i zasadach ich działania?

Znajomość naszych praw jest ważna nie tylko wtedy, gdy walczymy o to, co nam się należy, ale także w sytuacji, kiedy stosunki z naszym pracodawcą są jak najbardziej poprawne. Wiedząc co nam wolno a czego nie, znając prawo pracy, wiemy na przykład, kiedy możemy poprosić o dzień wolny i kiedy taki urlop nam się należy.

Obowiązki pracowników a rzeczywista wiedza pracowników

Jak już wspominaliśmy często pracownicy nie znają dobrze swoich obowiązków względem pracodawcy. Nasza wiedza często ogranicza się do wiedzy na temat liczby dni urlopowych. Jednak liczba dni do urlopu jest inaczej liczona dla osób zatrudnionych na etacie a inaczej dla osób zatrudnionych na podstawę umów cywilnoprawnych. Ilość dni urlopowych zależy także od tego, ile już przepracowaliśmy dla danego podmiotu. Prawo pracy określa także wiele innych kwestii takich jak sprawy związane z opłacaniem pensji pracownika w trakcie choroby.

Prawo pracy ma za zadanie chronić zarówno pracownika jak i pracodawcę. Przepisy te mają za zadanie w równym stopniu chronić obie strony i obu stronom dawać poczucie bezpieczeństwa.

W kwestiach prawa pracy pracodawcy mogą prosić o pomoc specjalistów od prawa pracy, a pracownicy mogą skorzystać z pomocy specjalistów z tego zakresu. Dzięki prawu prac zarówno pracownik jak i pracodawca ma możliwość ubiegania się o swoje prawa u udowadniania swoich opraw przed sądem pracy.

Sąd pracy to organ rozstrzygający spor pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, między innymi w zakresie nieprawidłowego zwolnienia, niewypłacana pensji na czas czy łamania praw pracowniczych w jeszcze innym zakresie.

Kodeks pracy- co zawiera?

Kodeks pracy opisuje wiele kwestii między innymi obowiązki stron stosunku pracy, opisuje rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron, a także to czy pracownik może być zwolniony z obowiązku świadczenia pracy przed upływem okresu wypowiedzenia.

Kodeks pracy omawia także szczegółowo kwestie dotyczące zachowania okresu wypowiedzenia w zależności od rodzaju zatrudnienia oraz okresu trwania umowy o pracę / przepracowanego stażu pracy. Kodeks wyjaśnia także takie terminy jak nawiązanie stosunku pracy, liczbę godzin w tygodniu, jakie pracownik musi przepracować w ramach swojej umowy o pracę.

Kodeks pracy nie wyjaśnia i nie reguluje takich kwestii jak wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne czy ubezpieczenie społeczne oraz wysokość minimalnego wynagrodzenia, jakiego nie wolno obniżyć. W kodeksie pracy znajdziemy też wiele innych ważnych informacji.

Kodeks jest cyklicznie nowelizowany w ramach nowelizacji. Warto znać kodeks pracy zarówno wtedy, kiedy jesteśmy pracownikami, jak i wtedy, gdy prowadzimy własną działalność gospodarczą. Pozwoli nam to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji i niespodzianek.


POWIĄZANE ARTYKUŁY