Myślisz o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej, ale nie masz doświadczenia w prowadzeniu własnego biznesu? A może opracowałeś już ogólny pomysł, ale brakuje ci konkretów? Chcesz porzucić etat, jednak nie wiesz, jaką ścieżką podążyć? Jeśli przynajmniej na jedno z tych pytań udzieliłeś twierdzącej odpowiedzi, prawdopodobnie oznacza to, że franczyza może być dla ciebie ciekawą możliwością. Franczyza na przestrzeni lat zaczęła być postrzegana jako najpewniejszy sposób na bezpieczny własny biznes. Czy tak jest w rzeczywistości? O czym warto wiedzieć, decydując się na działanie w ten sposób?
1. Franczyza – możliwe branże
2. Najważniejsze zalety i wady franczyzy
3. Czy franczyza się opłaca?
Oczywiście, wszystkie poniższe rozważania mają charakter ogólny. Jeśli będziesz analizować wady i zalety franczyzy, zawsze musisz robić to przez pryzmat nie tylko konkretnego biznesu, ale również konkretnej umowy. Zapisy praw i obowiązków ze strony franczyzodawcy i franczyzobiorcy różnią się dość znacznie w wielu przypadkach, a to ma odzwierciedlenie w realiach twojej działalności, na przykład jako opłaty franczyzowe.
Franczyza – możliwe branże
Bardzo często franczyzę utożsamia się z popularnymi sieciami handlowymi, a to poważne ograniczenie w prowadzeniu biznesu. Wybór masz zdecydowanie szerszy. Jak pokazują badania, kilkanaście lat temu osoby zainteresowane prowadzeniem biznesu w ten sposób miały do wyboru około 500 modeli. Teraz jest ich niemal trzykrotnie tyle.
Jakie masz perspektywy działania? Oprócz wspomnianych już sklepów, do wyboru są piekarnie i cukiernie, restauracje, kawiarnie, burgerownie i pizzerie, firma kurierska, myjnia samochodowa, siłownie, doradztwo finansowe, ubezpieczenia… Możliwości są naprawdę ogromne, dlatego nawet początkujący przedsiębiorcy wybiorą wśród nich coś dla siebie. Możesz także zdecydować się na testowanie różnych rozwiązań, o ile twoje zasoby na to pozwalają.
Najważniejsze zalety i wady franczyzy
Rozpoczęcie działalności według zasad franczyzy niesie z sobą spory potencjał biznesowy i poczucie bezpieczeństwa, ale może generować również zagrożenia, zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców. Zacznijmy jednak od plusów. Najważniejsze korzyści płynące z franczyzy to:
-
potencjał rozpoznawalności marki,
-
gotowy know-how i podręcznik operacyjny,
-
wsparcie na każdym etapie prowadzenia biznesu: począwszy od analizy rynku i startu po późniejsze wsparcie marketingowe,
-
weryfikacja jakości towarów.
Jakie są zatem wady franczyzy? Przede wszystkim musisz liczyć się z uzależnieniem od istniejącego modelu biznesowego.
Więcej szczegółów znajdziesz na: https://pakersi.pl/czy-franczyza-sie-oplaca-poznaj-wady-i-zalety-fran.
Czy franczyza się opłaca?
Odpowiedź na tak zadane pytanie brzmi: to zależy. Z reguły jednak model franczyzowy daje zdecydowanie większe szanse, że działalność się utrzyma. Badania jasno wskazują, że indywidualne inicjatywy częściej kończą się niepowodzeniem. Ostateczny sukces zależy jednak od wielu zmiennych, w tym specyfiki systemu franczyzowego i szczegółów, z jakich składa się umowa franczyzowa.