Czy darczyńca czy wolontariusz – musisz uważać

19

WOŚP tuż tuż, ale nie dajmy się oszukać. Policja ostrzega przed nieprzyjemnymi incydentami, które mogą się zdarzyć podczas niedzielnego finału. W tym dniu na ulicach spodziewajmy się większej liczby patroli. Policjanci apelują, by w sytuacjach wymagających interwencji dzwonić pod numery alarmowe 997 i 112.

Fot. dolnośląska policja

Nad zapewnieniem bezpieczeństwa będą czuwali, m.in. policjanci prewencji, ruchu drogowego i kryminalni. Dbając o bezpieczeństwo kwestujących niezbędne jest przeprowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych. Szkolenia to jeden z najważniejszych kroków, by zacząć przygodę z Orkiestrą.

Wszyscy lubińscy wolontariusze muszą wziąć udział w szkoleniu, które odbędzie się 13 stycznia w auli Zespołu Szkół Nr 1 (Technikum Górnicze) w godzinach 9:00 – 12:00. Na szkolenie przychodzimy z dowodem tożsamości (dowód osobisty, legitymacja – ważne, żeby dokument posiadał zdjęcie). Należy przyjść w stroju sportowym, bo będą odbywać się zajęcia z technik samoobrony.

– Przede wszystkim zbiórkę pieniędzy prowadźcie w bezpiecznych miejscach! Polecam: centra handlowe, główne ciągi komunikacyjne i dobrze oświetlone miejsca, objęte monitoringiem. Przestrzegam przed mało uczęszczanymi ulicami – informuje asp. szt. Paweł Petrykowski, rzecznik prasowy dolnośląskiej policji. – Nie chodźcie z puszkami samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej, a szczególnie jest to ważne, gdy wracacie z pieniędzmi do sztabu. Postarajcie się o towarzystwo innych wolontariuszy, a czy nawet opiekę osób dorosłych.

A jeśli my, darczyńcy, faktycznie chcemy pomóc Wielkiej Orkiestrze i mieć pewność, że nasze pieniądze trafią do fundacji, musimy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

– Szukajmy loga Fundacji WOŚP. Każdy wolontariusz musi posiadać czytelny identyfikator z aktualnym zdjęciem, numerem ankiety i adresem. Skarbonka kwestującego musi być oklejona najklejkami WOŚP, a na górze, przy otworze do wrzucania pieniędzy, powinien być numer wolontariusza, ten sam, który widnieje na identyfikatorze – tłumaczy asp. szt. Petrykowski.

W razie podejrzeń, że ktoś się podszywa pod wolontariusza WOŚP, posługuje się podrobionym identyfikatorem czy puszką – powinniśmy skontaktować się z policją (numer alarmowy 997 lub 112).


POWIĄZANE ARTYKUŁY