Cztery filmy w listopadzie

28

Amerykański, turecki, kanadyjski i brytyjski – takie filmy będzie można obejrzeć w listopadzie w DKF-ie w lubińskim kinie Muza. Projekcje będą odbywać się w każdą środę o godzinie 19.

Pierwszy seans już 5 listopada. Widzowie zobaczą „Wszystko stracone”. Potem wyświetlone zostaną „Zimowy sen” (12 listopada), „Mama” (19 listopada) i „20 000 dni na Ziemi” (26 listopada).

Bilety na DKF kosztują 12 zł. Za karnet na cały miesiąc zapłacimy 35 zł.

O filmach:

5 XI „Wszystko stracone” (USA)
Samotny mężczyzna, łódka i horyzont w oddali. „Wszystko stracone” to film jednego aktora. Mężczyzna, którego gra Robert Redford, żegluje samotnie przez ocean. Jego łódź uderza w dryfujący kontener, woda zalewa pokład. Bohater traci łączność z lądem. Zdany na siebie wprowadza w życie kolejne procedury ratunkowe.

 

 

12 XI „Zimowy sen” (Turcja)
Blisko 200-minutowy, przepięknie sfilmowany fresk Nuri Bilge Ceylan o trudnych relacjach międzyludzkich w malowniczym otoczeniu gór Anatolii. Kino refleksyjne, wyciszone, psychologiczne, wymagające od widza uwagi. Zdobywca Złotej Palmy na MFF w Cannes.

Głównym bohaterem jest Aydin, niegdyś aktor, obecnie posiadacz ziemski i właściciel malowniczego hotelu, w którym mieszka z młodszą żoną – Nihal i niedawno rozwiedzioną siostrą Neclą. Hotel zapewnia im przytulne schronienie przed kapryśną pogodą, jednocześnie skazując na wzajemne obcowanie ze sobą.

 

19 XI „Mama” (Kanada)
Najnowszy film Xaviera Dolana – młodego kanadyjskiego aktora, scenarzysty i reżysera („Tom”, „Na zawsze Laurence”, „Wyśnione miłości”, „Zabiłem moją matkę”). Owdowiała kobieta wychowuje samotnie agresywnego syna. Chłopak ma piętnaście lat i cierpi na ADHD. Wspólnie próbują związać koniec z końcem i stawić czoła problemom. Nieoczekiwanie w ich życiu pojawia się Kyla, tajemnicza sąsiadka mieszkająca po drugiej stronie drogi. Dziewczyna sprawia, że w życiu matki i syna znów pojawia się nadzieja na lepszą przyszłość. Film zdobył Nagrodę Jury na tegorocznym MFF w Cannes.

 

26 XI „20 000 dni na Ziemi” (Wlk. Brytania)
Nick Cave od lat jest jedną z najbardziej fascynujących i enigmatycznych postaci świata muzyki, literatury i filmu. Jego wyjątkowy filmowy portret – „20 000 dni na Ziemi” – czyni go jeszcze bardziej tajemniczym i zmusza nas do odpowiedzi na pytanie, jak wiele dni z naszego życia naprawdę przeżyliśmy? Co zrobiliśmy z danym nam czasem? Dzień numer 20 000 w życiu Nicka Cave’a – od dźwięku budzika wczesnym rankiem do nocnego spaceru wzdłuż plaży po koncercie – zamienia się w niezwykły i fascynujący portret artysty. W swoim filmowym debiucie Jane Pollard i Iain Forsyth łączą fikcję z prawdą, a sprawy publiczne z prywatnymi, by opowiedzieć historię jego życia. W „20 000 dni na Ziemi” widzimy sceny, w których Cave rozmawia z terapeutą o swoim dzieciństwie, albo przegląda zdjęcia z szalonych lat, gdy zaczynała się jego kariera. Materiały z sal prób i studiów nagraniowych przeplatane są wypowiedziami muzyków, którzy z nim pracowali: Blixy Bargelda z The Bad Seeds czy gwiazdy pop Kylie Minogue. Widzimy go także w sytuacjach zupełnie prywatnych, gdy w domu ogląda z dziećmi film lub spotyka się z przyjacielem. Obrazom towarzyszy narracja napisana i czytana przez samego Cave’a, który dzieli się z widzami swoimi poglądami na życie i wprowadza nas w tajniki tworzenia muzyki przy okazji nagrywania płyty „Push the Sky Away”.


POWIĄZANE ARTYKUŁY