O śmierci, przemijaniu i znikomości rzeczy ziemskich mowa dziś we wszystkich kościołach. – Środa Popielcowa to niepowtarzalny dzień w roku, który rozpoczyna okres Wielkiego Postu. – Zdarza się, że dla większości ludzi ważniejsze są święta Bożego Narodzenia, z uwagi na tradycję i rodzinną atmosferę, która im towarzyszy. Jednak należy pamiętać, że to śmierć, a nie narodziny Chrystusa są ważniejsze dla chrześcijan – przypominają lubińscy księża.
Dziś wskazany jest tylko jeden syty posiłek bądź dwa bardzo skromne.
– Posypanie głów popiołem i wymówienie przez kapłana słów „Nawracajcie się i wierzcie w ewangelię” lub „Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz” zwraca uwagę na to kim jesteśmy, po co żyjemy i dokąd zmierzamy – wyjaśniają duchowni.
40- dniowy post dla wszystkich wierzących jest nie tylko wstrzymaniem się od pokarmów mięsnych, ale również porzuceniem na ten czas wielu nałogów. Przyjęło się, że w czasie wielkiego postu, ludzie mają różnego rodzaju postanowienia.
– To nie jest obowiązkowe. Przyjęcie postanowienia wiąże się z intencją, która pozwala nam osiągnąć cel. Jeżeli w czasie postu uda ci się schudnąć, to świetnie! Jednak pragnienie osiągnięcia wymarzonej wagi nie może być priorytetem i celem, do którego chcesz dążyć w czasie wielkiego postu. Jako chrześcijanie musimy skupiać się na wartościach duchowych – tłumaczą kapłani.
W wielkim poście chrześcijanie przygotowują się do Wielkanocy poprzez modlitwę, post i jałmużnę. Kościół zaprasza wiernych do wspólnego rozważania Męki Pańskiej. W tym czasie sprawowane są także nabożeństwa drogi krzyżowej i gorzkie żale. Organizowane są też rekolekcje wielkopostne, które pomagają wiernym zastanowić się nad swoim dotychczasowym życiem.