Cybulski: Więcej miejsc pracy to mit

26

Sprawą kopalni węgla brunatnego interesują się nie tylko samorządowcy z gmin zagrożonych odkrywką, ale też parlamentarzyści. Poseł na Sejm, Piotr Cybulski z PiS, wystosował do mieszkańców list otwarty, nawołujący do udziału w referendum. Poseł przypomina też o zagrożeniach związanych z odkrywką.

 

Poniżej publikujemy treść pisma:

Szanowni Państwo,

zwracam się do Was z apelem o uczestnictwo w referendum w sprawie budowy na terenie gminy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. W pracy parlamentarnej wielokrotnie występowałem bezpośrednio z trybuny sejmowej apelując do rządzących aby zechcieli wziąć pod uwagę, że wydobywanie węgla brunatnego metodą odkrywkową jest szkodliwe dla ludności i środowiska. Już w kwietniu 2008 roku poprosiłem lokalną telewizję aby nagrała reportaż ukazujący katastrofę ekologiczną w Zagłębiu Konińskim na skutek prowadzenia tam działalności wydobywczej.
Widzieliście odkrywkę? Nie zdajecie sobie sprawy jakie szkody przynosi środowisku!

Szanowni Państwo,

art. 16 ust. 2 Konstytucji RP stanowi: „Samorząd terytorialny uczestniczy w sprawowaniu władzy publicznej…”. Nie można zatem ubezwłasnowolniać lokalnej władzy, pochodzącej z wolnych i bezpośrednich wyborów! Zgodnie
z „Polityką energetyczną Polski do 2030 roku” – już od 2010 roku udostępnianie złóż będzie możliwe bez wymaganej
do tej pory zgody władz samorządowych! Realizacja budowy kopalni nie może odbyć się bez akceptacji lokalnych wspólnot.
Dlaczego? Kopalnia to likwidacja wielu miejscowości, przesiedlenie kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców, to zagrożenie
dla ponad dwustu tysięcy ludzi, którzy mieszkają w miastach i wsiach wokół planowanej odkrywki, to likwidacja działalności istniejących gmin.

Najbardziej zagrożoną budową kopalni jest gmina wiejska Lubin – 60% terenu gminy. Bezpośrednio dotkniętych eksploatacją węgla będzie: gmina wiejska Lubin – 20 miejscowości i około 8 tysięcy osób, gmina Ścinawa –
6 miejscowości i 1,5 tysiąca mieszkańców, gmina Miłkowice – 7 miejscowości i kilka tysięcy osób, gmina Kunice –
10 miejscowości i 4 tysiące mieszkańców, gmina Ruja – 5 miejscowości i 2,7 tysiąca mieszkańców, gmina Prochowice – Golanka Górna.

Szanowni Mieszkańcy,

– mitem jest, że przybędzie miejsc pracy! Maksymalnie 1500 miejsc pracy, które da kopalnia nie zrekompensuje tych utraconych na skutek wysiedleń. W istocie miejsc pracy ubędzie! Pracę stracą: rolnicy, drzewiarze, leśnicy, handlowcy, hotelarze, nauczyciele, lekarze i pielęgniarki, rzemieślnicy, zostaną też zlikwidowane struktury samorządowe.
– mitem jest, że odszkodowania będą adekwatne do utraconego mienia!
– mitem jest, że energia pozyskiwana z węgla brunatnego jest najtańsza! Sumując bowiem koszty skutków leja depresyjnego i emisji CO2 do atmosfery okazuje się, że jest to jedno z najdroższych źródeł energii.

Szanowni Państwo,

zwracam uwagę, że metoda odkrywkowa na zawsze odciśnie piętno na okolicznych miejscowościach w promieniu dziesiątek kilometrów i spowoduje dewastację środowiska i fizyczną likwidację wielu wiosek. To katastrofa ekologiczna
W przypadku powstania kopalni, nasz region umrze Mieszkańcy okolicznych miejscowości będą musieli ponownie opuścić swoje domy i tak jak po wojnie zgodzić się na przymusowe wysiedlenia.

Nie chcemy zniszczenia nowoczesnej infrastruktury budowanej z wielkim wysiłkiem przez ostatnie lata. Musimy zachować dla naszych dzieci czyste, nieskażone środowisko. Kopalnie odkrywkowe to pustynny krajobraz, pył węglowy w powietrzu niesiony wiatrem na wielkie odległości i związane z tym zachorowania, to wyschnięte studnie, stawy i jeziora, to brak lasów, upraw i miejsc wypoczynku.

Jestem przeciwny budowie kopalni węgla brunatnego metodą odkrywkową i zachęcam Was abyście świadomie
i odważnie zabrali głos we własnej sprawie.

Pogody ducha

Poseł na Sejm RP
Piotr Cybulski

Reportaż filmowy nt. odkrywki pod Koninem: www.pislubin.pl

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY