Cudze chwalicie, swego nie znacie

17

RUDNA. Lekcja historii nie musi być nudna i kojarzyć się z zapamiętywaniem dat. Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych poznają przeszłość i atrakcje turystyczne swojego regionu, poprzez zabawę i zajęcia artystyczne.

Jako pierwszy zrealizowany został projekt pod nazwą „Krótka lekcja historii o Rudnej”. Rozpoczął się przeprowadzeniem lekcji, na której przestawiono rys historyczny miejscowości. Kolejno uczniowie przygotowywali plakaty i gazetki o lokalnych zabytkach.

Pod kierownictwem Barbary Wojtun uczniowska grupa teatralna przygotowała spektakl o Świętej Katarzynie – patronce Rudnej. Dla przybliżenia klimatu tamtych czasów, stroje do przedstawienia wypożyczone zostały z teatru z Legnicy.

– Chcemy, by nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w procesie dydaktycznym i by jak najwięcej wiedzieli o swojej miejscowości. Ponadto okazało się, że mamy wielu bardzo zdolnych uczniów – mówi Ewa Janiszewska, dyrektor szkoły.

Podczas kolejnego projektu „Z Panem Tadeuszem na ty”, uczniowie poznali dawną polską kuchnię, samodzielnie przygotowując potrawy litewskie, takie jak kołduny czy kołduniki. Mieli również okazję osobiście założyć stroje rycerskie i strzelać z łuku.

– Nasz historyk w bardzo ciekawy sposób potrafi opowiadać i tłumaczyć fakty historyczne, co zdecydowanie ułatwia zaangażowanie młodzieży i krzewienie w niej patriotyzmu lokalnego – dodaje Ewa Janiszewska.

Uczniowie chętnie uczestniczą również w wycieczkach organizowanych przez szkołę, które odbywają się na terenie gminy Rudna. Zainspirowani poznawaniem historii, zwiedzają zabytki i najpiękniejsze zakątki okolicy.

Ostatnio uczniowska grupa teatralna przygotowała spektakl o Hermanie, którego życie ściśle wiąże się z Chobienią. Przy współpracy ze Stowarzyszeniem Ziemi Rudnowskiej powstał wspaniały spektakl.

Jak przyznaje dyrektor szkoły, taki sposób pokazywania faktów historycznych, wzbudza w młodzieży chęć poznania i zrozumienia własnej historii.


POWIĄZANE ARTYKUŁY