Coraz krótsza lista krajów z zakazem lotów

1015

Do 29 września nie polecimy z Polski do 30 krajów – wynika z ostatniego rozporządzenia ogłoszonego przez Ministerstwo Infrastruktury. To o 14 mniej niż w poprzednim rozporządzeniu. Na liście objętej zakazem ponownie znalazły się m.in. takie popularne kierunki turystyczne jak Czarnogóra czy Hiszpania. Doszła do tego także Francja. 

Fot. Pixabay.com

W obowiązującym od środy rozporządzeniu zmieniono formułę wskazywania państw, do których samoloty z Polski nie będą mogli polecieć. Jak wskazywano w uzasadnieniu do projektu na liście znalazły się terytoria, w których w których współczynnik zachorowań na COViD-19 na 100 tys. mieszkańców przekracza 90. Dotychczas Polacy nie mogli lecieć do tych państw, w których współczynnik przekraczał 60.

Na liście państw, z których samoloty rejsowe nie mogą lądować w Polsce, znalazło się 30 krajów oraz terytoriów. To prawie o jedną trzecią mniej niż w poprzednim rozporządzeniu, w którym znajdowały się 44 lokalizacje. Z listy zniknęły m.in. Malta, Albania, Rumunia, Armenia, Meksyk, Katar, Dominikana, Ekwador, Indie, Kosowo, Kazachstan, Macedonia Północna oraz RPA. W nowym rozporządzeniu pojawiła się za to Francja.
 
Jeśli chodzi o kierunki lotów, najczęściej wybierane przez lubinian to obecnie dominuje Bułgaria, Turcja oraz Grecja. – Przed wybuchem epidemii popularna była też Hiszpania, Egipt czy Cypr – informuje pracownik jednego z biur turystycznych w naszym mieście.
 

Pełna lista państw z zakazem lotów:

 1. Belize;
 2. Bośnia i Hercegowina;
 3. Czarnogóra;
 4. Federacyjna Republika Brazylii;
 5. Królestwo Bahrajnu;
 6. Królestwo Hiszpanii;
 7. Państwo Izrael;
 8. Państwo Katar;
 9. Państwo Kuwejt;
 10. Państwo Libia;
 11. Republika Argentyńska;
 12. Republika Chile;
 13. Republika Francuska;
 14. Republika Gwatemali;
 15. Republika Hondurasu;
 16. Republika Iraku;
 17. Republika Kolumbii;
 18. Republika Kostaryki;
 19. Republika Libańska;
 20. Republika Malediwów;
 21. Republika Mołdawii;
 22. Republika Namibii;
 23. Republika Panamy;
 24. Republika Paragwaju;
 25. Republika Peru;
 26. Republika Surinamu;
 27. Republika Zielonego Przylądka;
 28. Stany Zjednoczone Ameryki;
 29. Wielonarodowe Państwo Boliwia;
 30. Wspólnota Bahamów.

Podobnie jak w przypadku poprzedniego rozporządzenia, zakaz lotów nie obejmuje lotów czarterowych zaplanowanych przed dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia. Dotyczy to nie tylko wyspecjalizowanych linii, ale również rejsowych oraz niskokosztowych.

Nowe rozporządzenie utraci moc 29 września.