Co to jest mezoterapia i jakie są jej korzyści dla skóry?

60

Wraz z upływem czasu skóra traci swoją elastyczność, jędrność i blask. Pojawiają się na niej zmarszczki i przebarwienia, następuje też utrata sprężystości i nawilżenia. Mezoterapia jest jednym ze sposobów na walkę z tymi niekorzystnymi efektami procesu starzenia. W jaki sposób przebiega i co można dzięki niej osiągnąć? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.

Co to jest mezoterapia? Jak przebiega zabieg?

Mezoterapia to niechirurgiczny zabieg estetyczny polegający na ostrzykiwaniu skóry preparatem z zawartością substancji aktywnych (np. witamin, minerałów, peptydów czy kwasu hialuronowego). Procedura wykonywana jest przy pomocy mikroigieł, których użycie jest bezpieczne i nie wiąże się z bólem. Mezoterapia może być stosowana na różnych obszarach ciała, najczęściej wybierane miejsca zabiegowe to twarz, szyja, dekolt oraz dłonie.

Zabieg składa się z kilku kroków. Pierwszym z nich jest konsultacja medyczna, której celem jest ocena stanu skóry pacjenta i ustalenie zakresu pracy. Na tym etapie wykluczane są również przeciwwskazania, do których należą m.in. ciąża i laktacja, zaburzenia krzepliwości krwi (również wywołane przyjmowaniem niektórych leków) czy też infekcje i uszkodzenia skóry w miejscu zabiegowym.

Przygotowanie do zabiegu polega na dokładnym oczyszczeniu i zdezynfekowaniu skóry. W niektórych przypadkach na tym etapie stosowany jest również krem znieczulający. Następnie specjalista przystępuje do pracy. Skóra pacjenta jest ostrzykiwana dobranym uprzednio preparatem. Miejsca iniekcji znajdują się w ściśle określonych, niewielkich odległościach od siebie. Na koniec zabiegu wykonywany jest masaż, którego celem jest równomierne rozprowadzenie substancji aktywnych pod skórą.

Mezoterapia jest popularnym i cenionym sposobem na poprawę wyglądu skóry. Jak każda procedura medyczna, wiąże się z przeciwwskazaniami i z możliwością wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych. Przed przystąpieniem do zabiegu należy zatem skonsultować ten zamiar z dermatologiem i/lub lekarzem medycyny estetycznej.

Jakie efekty przynosi mezoterapia?

Zarówno masaż, który wykonuje się po iniekcji, jak i wielokrotne nakłuwanie tkanek w trakcie zabiegu mezoterapii, prowadzi do poprawy krążenia skóry w miejscu zabiegowym. Użycie igieł ma również pozytywny efekt w postaci wytworzenia się punktów koagulacji. Mikrouszkodzenia skóry, które powstają podczas zabiegu, pobudzają organizm do rozpoczęcia procesów regeneracyjnych. W efekcie następuje przyspieszona wymiana komórkowa, a produkcja kolagenu i elastyny zostaje wzmożona.

Widoczne na pierwszy rzut oka efekty mezoterapii to przede wszystkim:

  • dogłębne odżywienie i nawilżenie skóry,

  • poprawa elastyczności skóry,

  • wygładzenie drobnych zmarszczek,

  • zmniejszenie widoczności porów i blizn potrądzikowych,

  • poprawa owalu twarzy,

  • poprawa pigmentacji skóry,

  • redukcja cieni pod oczami.

Zabieg mezoterapii jest stosunkowo krótki i nieinwazyjny, co oznacza, że nie wymaga rekonwalescencji i pozwala na powrót pacjenta do codziennych aktywności zaraz po opuszczeniu gabinetu. Efekty procedury zazwyczaj są widoczne już po pierwszej sesji, jednak dla osiągnięcia optymalnych rezultatów zaleca się przeprowadzenie serii zabiegów w odstępach kilku tygodni.

Gdzie wykonać mezoterapię?

Zabiegi medycyny estetycznej, niezależnie od ich założonych celów, muszą być przez pacjenta dobrze przemyślane. Jednym z etapów przygotowania powinno być rozważne wybranie kliniki lub gabinetu, w którym procedura zostanie wykonana. Warto kierować się opiniami innych pacjentów, ale również przyjrzeć się informacjom o stosowanych w danym miejscu preparatach i metodach oraz o stopniu wykwalifikowania zatrudnionego w nim personelu.

Jeżeli nie masz jeszcze swojego zaufanego gabinetu, a interesuje Cię medycyna estetyczna w Warszawie, zapraszamy do gabinetów Estell. Kierujemy się zasadą profesjonalizmu, która obejmuje głębokie przygotowanie merytoryczne i doświadczenie naszych specjalistów, stosowanie nowoczesnych sprzętów i innowacyjnych procedur, a także indywidualne podejście do każdego pacjenta.


POWIĄZANE ARTYKUŁY