Normal
0
21
false
false
false
MicrosoftInternetExplorer4
Czym są emerytury pomostowe, jakie są ich założenia, komu
przysługują – to główne tezy, jakie omawiano podczas specjalnego seminarium
poświeconego właśnie tematyce emerytur pomostowych. Organizacją spotkania, na
których pojawiły się związki zawodowe i pracodawcy z całego regionu, był
Związek Pracowników Polska Miedź.
/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}
Czym są emerytury pomostowe, jakie są ich założenia, komu przysługują – to główne tezy, jakie omawiano podczas specjalnego seminarium poświeconego właśnie tematyce emerytur pomostowych. Organizacją spotkania, na którym pojawiły się związki zawodowe i pracodawcy z całego regionu, był Związek Pracodawców Polska Miedź.
Jak przyznają liderzy związku pracodawców, ludzie mają wiele potrzeb, a największą z nich jest potrzeba bezpieczeństwa. Z racji zmian ustawowych, emerytury pomostowe wzbudzają szereg niejasności interpretacyjnych prawa, stad pojawiają się obawy i lęki, które mogą to bezpieczeństwo zachwiać. Wątpliwości często mają też urzędnicy.
– Dostrzegając tę sytuację postanowiliśmy zorganizować seminarium z udziałem najwybitniejszych ekspertów w tej dziedzinie – wyjaśnia Michał Kuszyk, prezes Związku Pracodawców Polska Miedź. – Jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przedstawiciele Inspekcji Pracy, rozmawiamy na temat emerytur pomostowych, tym samym likwidując obawy i lęki – dodaje.
Związek pracodawców liczy, że wszelkie dzisiejsze ustalenia, poprzez uczestnictwo pracodawców i liderów związków zawodowych, spłyną też niżej, czyli do zainteresowanych tą tematyką pracowników. W seminarium wziął też udział poseł Ryszard Zbrzyzny, dlatego dzisiejsze wnioski i uwagi zostaną też przekazane rządowi.
A co powinniśmy wiedzieć o emeryturach pomostowych? Tłumaczy Antoni Malaka, dyrektor wrocławskiego oddziału ZUS.
– Emerytury pomostowe to świadczenie przejściowe dla osób, które przed 1999 rokiem były zatrudnione w szczególnych warunkach bądź w szczególnych charakterze i po 2008 roku wykonują podobną pracę. Z tym że określenie „w szczególnych warunkach bądź w szczególnych charakterze” uległo dość radykalnej zmianie. Ten krąg prac w szczególnych warunkach i w szczególnych charakterze się zawęził, przez to liczba osób, która może z tego korzystać, też uległa ograniczeniu. Generalnie dotyczy to tylko osób urodzonych po 1948 roku i zatrudnionych w szczególnych warunkach przed okresem 19999 i po 2008 roku. I oczywiście, żeby przejść na tę emeryturę wcześniejszą, niestety muszą rozwiązać stosunek pracy. Później można jeszcze zarobkować, ale już nie w warunkach, które negatywnie wpływają na procesy życiowe.