Co można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej

14

Wielkimi krokami zbliża się okres rozliczeniowy z urzędem skarbowym, a co za tym idzie możliwość odliczania różnych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Wśród nich znajdują się wydatki związane z adaptacją i wyposażeniem mieszkania adekwatnie do potrzeb osób niepełnosprawnych, przystosowanie dla osób niepełnosprawnych pojazdów mechanicznych, tłumaczenie języka migowego, zakup materiałów szkoleniowych i pobyt na turnusie rehabilitacyjnym, zakup i naprawa urządzeń rehabilitacyjnych, leczenie w zakładzie uzdrowiskowym, opiekę pielęgniarską w domu czy inne wydatki związane z zakupem leków, które będą stosowane przez dłuższy czas czy płatnych przejazdów na zabiegi rehabilitacyjne.

Są to tylko niektóre z wydatków poniesionych przez osoby niepełnosprawne, które podlegają odliczeniu. Należy jednak pamiętać, że wydatki, które w pełni sfinansowane zostały ze środków PFRON, NFZ, zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności czy świadczeń socjalnych oraz tych, które zostały już podatnikowi zwrócone w innej formie nie podlegają odliczeniu.

Podatnicy chcący skorzystać z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej powinni posiadać dokumenty poświadczające poniesione przez nich wydatki takie jak faktury, rachunki, dowody wpłaty czy przelewy bankowe, z których jasno wynika na co środki finansowe zostały przeznaczone.

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY