Co łączy Lubin ze Śląskiem? Obejrzyj wystawę do parku

1094

Dziś przypada setna rocznica wybuch III Powstania Śląskiego. W parku Leśnym w Lubinie można obejrzeć wystawę prezentującą 14 postaci i jeden ród śląski.

Ekspozycję przygotowało Muzeum Historyczne w Lubinie. Każdej z postaci dedykowane są: flaga, tabliczka na ławce oraz tablica informacyjna. Na niektórych tablicach umieszczono kody QR odsyłające do audycji radiowych i programów telewizyjnych.

Niebawem TV Regionalna.pl wyemituje pięć odcinków rozmów historycznych, których tematyką będzie Śląsk i powstania. Opowiadał będzie Tomasz Zając (Matka Stulecia – matkastulecia.blogspot.com).

Dlaczego taka wystawa pojawiła się w Lubinie?

– Z jednej strony to oczywiste. Chcemy pokazać ważne wydarzenie historyczne poprzez życiorysy polityków, dowódców oraz ludzi, którzy nie pełnili ważnych funkcji, ale odgrywali znacząca rolę w tym istotnym dla historii Polski wydarzeniu (serii wydarzeń) – mówi Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie. – Jeszcze bardziej oczywiste są związki Lubina ze Śląskiem. To w latach 60. XX wieku ze Śląska przyjeżdżali fachowcy do budowy Zagłębia Miedziowego, a do końca lat 80. XX wieku zakłady kombinatu miedziowego wchodziły w skład Zjednoczenia Przemysłu Rud Nieżelaznych, który siedzibę miał w Katowicach. Wiele projektów tu zrealizowanych powstało w zakładach projektowych na Śląsku. Uznaliśmy, iż powstanie takiej wystawy będzie gestem szacunku dla społeczności Śląska – dodaje.

Nam nie pozostaje nic innego, jak zaprosić lubinian na spacer do parku Leśnego i do obejrzenia wystawy przygotowanej przez Muzeum Historyczne.

Fot. Muzeum Historyczne w Lubinie