Chorowałeś na COVID-19? Jedź na rehabilitację

2281

Jedenaście dolnośląskich placówek medycznych, w tym jedna z Lubina, dołączyło już do programu rehabilitacji pacjentów, którzy przechorowali COVID-19. Narodowy Fundusz Zdrowia spodziewa się, że lista będzie coraz dłuższa.

Fot. Pixabay

Rehabilitacja postocovidowa ma być prowadzona w trybie stacjonarnym, co oznacza przede wszystkim leczenie uzdrowiskowe. Pacjenci będą na nią kierowani przez lekarzy w sytuacji, gdy przebyta choroba spowodowała widoczne pogorszenie stanu zdrowia, głównie jeśli chodzi o wydolność oddechową.  

– Dolegliwości, z jakimi często zmagają się pacjenci po przechorowaniu COVID-19, jest dosyć dużo, bo znamy już ponad 50 objawów. Większość z nich obserwujemy także u pacjentów, którzy przebywają na rehabilitacji postcovidowej w ramach pilotażowego programu obejmującego ozdrowieńców. Najczęściej są one związane z osłabieniem, które uniemożliwia wykonywanie większego wysiłku. Zazwyczaj towarzyszą im duszności i bardzo często zaburzenia czynności wentylacyjnej – wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Biznes dr hab. n. med. Jan Szczegielniak, profesor Politechniki Opolskiej, konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii.

Dlatego też idea programu pilotażowego była ukierunkowana na ocenę rehabilitacji związanej z poprawą możliwości wysiłkowych. Szybko jednak okazało się, że dolegliwości, z którymi zgłaszają się ozdrowieńcy, jest znacznie więcej. Niepokojące objawy mogą być także związane z narządem ruchu, manifestujące się np. bólami mięśni i stawów. Często pojawiają się także bóle głowy czy klatki piersiowej. Pacjenci zgłaszają również dolegliwości związane z zaburzeniami równowagi i koordynacji, pamięci i koncentracji, a także lęki i objawy depresji.

– Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że kwestia powrotu do zdrowia w przypadku dolegliwości postcovidowych jest dość skomplikowana. Jest to związane z tym, że mamy do czynienia z objawami długo utrzymującymi się, a więc bardzo często trwającymi powyżej czterech tygodni, a niekiedy nawet powyżej 12 tygodni. Ponadto różne jest nasilenie i liczba tych dolegliwości u poszczególnych pacjentów, a przy tym są oni w różnym wieku – wymienia prof. Szczegielniak.

Ten rodzaj rehabilitacji potrwa od 2 do 6 tygodni, w czasie których pacjent może liczyć na minimum 96 zabiegów fizjoterapeutycznych. Otrzyma opiekę lekarską, pielęgniarską i wsparcie psychologiczne. Za każdy dzień takiego leczenia NFZ zapłaci placówce medycznej 188 zł.

W tej chwili na dolnośląskiej liście placówek oferujących rehabilitację postcovidową jest jedenaście uzdrowisk i szpitali rehabilitacyjnych. Lista aktualizowana jest na bieżąco i dostępna jest tutaj.


POWIĄZANE ARTYKUŁY