Już 7 czerwca w Lubinie pojawi się około 100 kopii jednego z wierszy poety Michała Zabłockiego, który pisze między innymi teksty dla Grzegorza Turnaua. Na ulicach naszego miasta, umieszczą go harcerze.
Akcję wypisywania w miejscach publicznych strof wierszy wymyślono w Krakowie, gdzie impreza ta odbędzie się po raz siódmy. Zaczęło się od miasta Kraka, a w zeszłym roku wzięło w niej udział już 36 miast. Do Lubina wiersze chodnikowe zawędrowały w tym roku pierwszy raz.
– Pierwszy, ale mam nadzieję nie ostatni – dodaje Małgorzata Życzkowska-Czesak, dyrektor Miejskiego Impresariatu Kultury, który zajmuje się organizacją akcji „Wiersze chodnikowe” w naszym mieście. – Fundacja Poemat, która prowadzi tę ogólnopolską akcję, zaproponowała nam, abyśmy się do niej przyłączyli. Pomysł nam się bardzo spodobał i już 7 czerwca między godziną 10 a 14 lubinianie będą mogli przyjrzeć się akcji malowania wierszy na lubińskich ulicach.
Poezja Michała Zabłockiego umieszczona zostanie między innymi na chodnikach przy Jamnikach, Muzie, Poczcie Głównej, sądzie, szkole muzycznej, Gimnazjum nr 4, ul. Jaśminowej, a także w parku za Muzą, alei Kasztanowej przy Wzgórzu Zamkowym, deptaku przy Lutni i w Rynku.
Co lubinianie przeczytają na miejskich chodnikach, nie zdradzimy. W poprzednich latach mieszkańcy różnych polskich miast mieli okazję zobaczyć między innymi sentencje: „Bardzo powoli słowo wnika w strukturę głowy i chodnika”, „Powiedział kiedyś ojciec święty, że tutaj rodzą się diamenty”, „On modli się za nami, a resztę zróbmy sami”, „Witamy uroczych gości w zwykłej rzeczywistości” czy „Ratunku! Idziemy w odwrotnym kierunku”.
Poezja chodnikowa w zależności od warunków atmosferycznych przetrwa około dwa miesiące.
Oprócz obejrzenia akcji malowania czterowersowego wiersza Zabłockiego na lubińskich ulicach, będzie również okazja spotkania twarzą w twarz z tym twórcą. 6 czerwca o godz. 12 w Galerii Zamkowej odbędzie się bowiem spotkanie z tym poetą. Organizatorzy zapraszają na nie wszystkich wielbicieli poezji, wstęp jest bezpłatny.
MRT
Michał Zabłocki to autor dużego poetyckiego projektu o nazwie Program Rewolucji Poetyckiej „Multipoezja”, w którego skład wchodzą liczne inicjatywy: „Projekcja wierszy na murach domów”, „Wiersze chodnikowe”, „Wiersze pisane online”, „Wiersze kabaretowe” czy „Wiersze prasowe”.
Szerokiej publiczności znany jest przede wszystkim jako autor tekstów piosenek artystów związanych z krakowską Piwnicą pod Baranami: Grzegorza Turnaua, Agnieszki Chrzanowskiej, Anny Szałapak, Beaty Rybotyckiej, a ostatnio także Tomasza Marsa i Czesława Mozela. „Cichosza”, „Bracka” czy „Między ciszą a ciszą” to utwory, które nucą zarówno młodzi, jak i starsi Polacy.