Chirurdzy walczą z otyłością (VIDEO)

102

Nowe metody walki z otyłością stosują chirurdzy lubińskiego szpitalu przy Bema. Jak zapewniają ordynator oddziału chirurgii ogólnej Waldemar Wojciechowski oraz starszy asystent Maciej Plesiak, wprowadzenie do żołądka specjalnego balonu, w połączeniu z odpowiednią dietą i ruchem, mogą przynieść niewiarygodne efekty. Podobnie jest w przypadku usunięcia znacznej części żołądka metodą laparoskopową.

Do zabiegów kwalifikują się osoby, których BMI jest wyże niż 35 i 40 punktów. – Taka metoda jest związana z pojawieniem się nowej choroby cywilizacyjnej, jaką jest otyłość. Nie jest to wbrew pozorom choroba polegająca wyłącznie na posiadaniu znacznego nadmiaru masy ciała. Wiążą się z nią także inne schorzenia, m.in. wzrost ciśnienia tętniczego czy obciążenie stawów – wylicza doktor Waldemar Wojciechowski.

Leczenie otyłości metodą balonu żołądkowego nie jest więc – jak zapewniają lekarze – sprawą wyłącznie estetyczną. – Oferujemy pacjentom z nadmiarem masy ciała dwa zabiegi. Pierwszy, mniej inwazyjny, to balon żołądkowy. Jest on zakładany podczas endoskopii. Taki balon pozostaje w żołądku przez 6 miesięcy. Jest to czas w którym pacjent powinien wyrobić w sobie prawidłowy sposób odżywiania oraz zmienić tryb życia na bardziej aktywny ruchowo. Niestety po usunięciu balonu, jeśli pacjent nie będzie się stosował do dalszych zaleceń, może zdarzyć się efekt jo-jo, a wiec powrót do wagi wyjściowej – tłumaczy Maciej Plesiak z oddziału chirurgii.

Drugi zabieg, wykonywany metoda laparoskopową, to rękawowa resekcja żołądka, czyli zabieg polegający na wycięciu ok 80 procent narządu. – Pozwala to na utratę ok 50-70 procent nadmiaru masy ciała. Tego rodzaju zabiegu nie da się odwrócić. Rękawowa resekcja żołądka daje jednak większą szansę na utrzymanie niższej masy ciała. Trzeba jednak pamiętać, że jest to zabieg nieodwracalny – podkreśla lekarz.

Rekonwalescencja przebiega bardzo szybko. Większość pacjentów wychodzi ze szpitala już w piątej dobie po zabiegu. Pierwsze wprowadzenie balonu do żołądka zostało przeprowadzone w sierpniu. Od tamtej pory lekarze w żołądkach osób otyłych umieścili już kilkanaście balonów.

Co powinny zrobić osoby, które chciałyby dowiedzieć się więcej na ten temat i w przyszłości skorzystać z takiego zabiegu? – Jeśli faktycznie jest problem, należy wziąć skierowanie od lekarza rodzinnego i zgłosić się do nas. Przygotowanie obejmie badania diagnostyczne, a także spotkanie z psychologiem – wyjaśnia Maciej Plesiak.

 http://youtu.be/zkCDinT8bZ8


POWIĄZANE ARTYKUŁY