Zawieszenie wypłat lub rezygnacja z kluczowych programów socjalnych takich jak „500 Plus„, „trzynastki” dla emerytów i rencistów czy „Dobry Start” – taki pomysł na obniżenie o ponad połowę deficytu budżetowego przedstawił Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Do propozycji odniosła się do niego minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawił stanowisko w sprawie projektu budżetu państwa na przyszły rok. Zdaniem organizacji założenia przyjęte do opracowania tego budżetu „wydają się zbyt optymistyczne”. Wskazano, że przewidywany wysoki deficyt budżetowy na rok 2021 może dodatkowo wzrosnąć, jeśli nie uda się wygenerować przewidzianych w projekcie budżetu wpływów podatkowych w pełnej wysokości.
Przedsiębiorcy postulują, by rząd ograniczył rekordowy deficyt. Pomóc w tym miałaby ograniczenia w wypłacie sztandarowych świadczeń socjalnych PiS-u. To pozwoliłoby obniżyć planowany na 2021 rok deficyt o ponad 40 mld zł bądź też wygenerować tej wysokości zapas możliwy do uruchomienia w przypadku konieczności poniesienia dodatkowych wydatków w związku z sytuacją epidemiczną.
– Rząd może skorzystać z prostej rezerwy i zrezygnować z części dodatkowych programów socjalnych (500+ na pierwsze dziecko bez progu dochodowego, 13. i 14. emerytury, program „Dobry start”), by obniżyć deficyt o ponad połowę. Tego rodzaju posunięcie zapewniłoby też komfort możliwości uruchomienia dodatkowych środków w razie wyraźnej potrzeby spowodowanej nieprzewidzianym rozwojem sytuacji epidemicznej – czytamy w oficjalnym stanowisku ZPP.
#StanowiskoZPP
Zdaniem ZPP rząd może skorzystać z prostej rezerwy i zrezygnować z części dodatkowych programów socjalnych (500+ na I dziecko bez progu dochodowego, 13. i 14. emerytury, programu „Dobry start”), by obniżyć deficyt o ponad połowę.
Więcej 👇https://t.co/FmaZEcWEq3— ZPP (@ZPPnetpl) September 21, 2020
– Rozbudowana polityka społeczna nigdy nie zastąpi racjonalnej polityki gospodarczej prowadzącej do bogacenia się społeczeństwa – dodają związkowcy.
Pełne stanowisko dostępne jest tutaj.
Do apelu ZPP odniosła się już minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. – Rządowe programy społeczne PiS są i będą realizowane. To realne wsparcie rodzin. W okresie epidemii COVID-19 to szczególne wsparcie polskiej gospodarki” – napisała na Twitterze szefowa resortu.
W opinii Maląg środki z programu „Rodzina 500 plus” czy wypłacane w ramach 13. emerytury „są kołem zamachowym dla gospodarki”. Minister zapewniła też, że rządy PiS „to gwarancja realizacji programów społecznych”.
Rządowe programy społeczne PiS są i będą realizowane. To realne wsparcie rodzin. W okresie epidemii COVID-19 to szczególne wsparcie polskiej gospodarki,środki z #Rodzina500plus czy 13. emerytury są kołem zamachowym dla gospodarki. Rządy PiS to gwarancja realizacji programów społ.
— Marlena Maląg (@MarlenaMalag) September 21, 2020