Centrum Działań Twórczych już ruszyło. Co przygotowało?

1935

Centrum Działań Twórczych powstało w niełatwych czasach pandemii koronawirusa. Jednak nie czeka aż wróci normalność i już teraz zaprasza na zajęcia mieszkańców, na razie online. – Planów mamy wiele, obecnie musimy się ograniczyć ze względu na rządowe obostrzenia. Ale nie próżnujemy, działamy, nie boimy się wyzwań – podkreśla Anna Wiśniewska, dyrektor Centrum.

CDT to zupełnie nowa instytucja kultury stworzona przez samorząd powiatu lubińskiego. Tak naprawdę funkcjonuje od 1 kwietnia, czyli zaledwie dwa tygodnie. Ale – jak podkreśla dyrektor Centrum – były to bardzo pracowite dwa tygodnie.

– Covid prowokuje nas do innych działań i też fajnie, bo otwieramy się nie tylko na powiat. Wchodzimy w działania internetowe. Przygotowaliśmy dla mieszkańców zajęcia online, które dwa razy w tygodniu będziemy publikować na naszym Facebooku – wylicza Wiśniewska.

Pierwsze warsztaty ukazały się wczoraj, kolejne zapowiedziano na środę. Przez kolejne tygodnie pracownicy Centrum Działań Twórczych poprowadzą online zajęcia: ceramiczne, plastyczne, z linorytu, batiku i wiele innych. Przygotowano też zajęcia taneczne. Będą to nie tylko nagrania, ale również odcinki prowadzone na żywo. Ponadto pojawią się wywiady na żywo z ludźmi kultury, okazjonalne warsztaty, wyjścia z zajęciami do przedszkoli.

CDT przygotowało też pierwszą wystawę. Zobaczymy na niej prace jego dyrektor oraz pracownic: Anny Wiśniewskiej, Elżbiety Kochan i Anny Pechytiak. – Chcemy się nią przedstawić mieszkańcom. Pokazać, że nie jesteśmy tylko instruktorkami, ale i artystkami. Chcemy, żeby nas poznali – mówi Wiśniewska.

– Wystawa jest zaproszeniem do uczestnictwa w naszych zajęciach. Można dzięki niej skonfrontować swoje oczekiwania co do nas, artystek-instruktorek. Świat sztuki jest dla każdego – dodaje Elżbieta Kochan.

Wystawa będzie dostępna do września. Jednak ponieważ na razie Centrum nie może do siebie nikogo zaprosić, wkrótce ekspozycja zostanie zaprezentowana na Facebooku. Będzie to specyficzny, filmowy wernisaż. A to nie wszystko…

– W planach mamy bardzo dużo działań. Jestem po rozmowach z instruktorami i mam nadzieję, że miło zaskoczymy wszystkich naszą ofertą. Jako instytucja kultury jesteśmy otwarci na każdego: na dzieci, młodzież, dorosłych, starszych, ale i rodziny, chcemy na przykład przygotować zajęcia dla mam czy ojców z dziećmi. To ma być placówka otwarta dla każdego i na to stawiamy – dodaje dyrektor CDT.

Wiemy już, że jedne z warsztatów poprowadzi Krystian Kukułka, pochodzący z Lubina aktor, który występuje m.in. w „Barwach szczęścia”. Centrum nawiązało współpracę z Centrum Kultury Muza, lubińskim Stowarzyszeniem Twórców Kultury i Zespołem Folklorystycznym Lubin.

Centrum Działań Twórczych nie chce na razie zdradzać wszystkich pomysłów. Zamierza zaskoczyć mieszkańców. Szykuje się też na moment, gdy będzie można organizować imprezy i wszelkie wydarzenia bez przeszkód. Na razie będzie działać online. Zachęcamy więc do obserwowania profilu Centrum na FB.