Centralne obchody Dnia Krajowej Administracji Skarbowej

120

W stolicy Dolnego Śląska odbyły się wczoraj centralne obchody Dnia Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). W wydarzeniu uczestniczyli m.in. minister finansów Magdalena Rzeczkowska, szef KAS Bartosz Zbaraszczuk oraz dyrektor generalny w kancelarii prezydenta RP Barbara Brodowska-Mączka.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława we Wrocławiu, odprawioną w intencji pracowników i funkcjonariuszy KAS.

Głównym punktem obchodów był uroczysty apel na placu Wolności, podczas którego wręczono odznaczenia państwowe i resortowe oraz awanse w Służbie Celno-Skarbowej. Z rąk dyrektora generalnego w Kancelarii Prezydenta RP Barbary Brodowskiej-Mączki złote, srebrne i brązowe medale za długoletnią służbę odebrało 38 pracowników i funkcjonariuszy KAS. Minister finansów Magdalena Rzeczkowska wręczyła 50 osobom odznaki „Zasłużony dla Krajowej Administracji Skarbowej”. Natomiast 23 funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej otrzymało awanse na wyższy stopień służbowy. Pasowania 9 funkcjonariuszy na stopień podkomisarza w Służbie Celno- Skarbowej, w imieniu Prezydenta RP, dokonał nadinspektor Dariusz Postek. Szef KAS Bartosz Zbaraszczuk wręczył 14 funkcjonariuszom akty mianowania na kolejny stopień służbowy w korpusie oficerów starszych i młodszych Służby Celno-Skarbowej.

Zwracając się do uczestników uroczystości minister finansów Magdalena Rzeczkowska podkreśliła, że 21 września to święto wszystkich pracowników i funkcjonariuszy KAS, którzy z zaangażowaniem i konsekwencją wykorzystują swoje kwalifikacje do świadczenia wysokiej jakości usług dla podatników.

– Bez pracowników KAS i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej – ludzi kreatywnych, otwartych na nowoczesność i zmieniającą się rzeczywistość, a jednocześnie rozumiejących ideę służby publicznej – realizacja codziennych zadań i wyzwań nie byłaby możliwa. Wszystkim bardzo dziękuję za trud codziennej pracy, odpowiedzialność i zaangażowanie. Życzę dalszych sukcesów zawodowych, motywacji do działania oraz zadowolenia w życiu osobistym – powiedział Bartosz Zbaraszczuk.

Listy do uczestników obchodów dnia KAS skierowali prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

Uroczysty apel zakończył się defiladą Kompanii Honorowej Szefa KAS, pododdziału Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu oraz pododdziałów reprezentacyjnych 3 Brygady Radiotechnicznej i Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Obchody uświetnił występ orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji.

Po zakończeniu uroczystości rozpoczął się piknik edukacyjno-informacyjny. Mieszkańcy Wrocławia mogli zobaczyć: pokaz sprzętu służb mundurowych, prezentację umiejętności psów służbowych KAS, wystawę gatunków roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz wysłuchać prelekcji na temat ochrony tych gatunków w ramach konwencji waszyngtońskiej (CITES). Można też było sprawdzić swoją wiedzę o podatkach w konkursie z nagrodami oraz porozmawiać z pracownikami i funkcjonariuszami o pracy i służbie w KAS.

Źródło: materiały prasowe Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu