Kierowców zatrzymywały… dzieci

1985

„Kierowco zwolnij”, „Chcę być bezpieczny na drodze” – transparenty z takimi hasłami przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14 w Lubinie. Dzieci włączyły się tym samym w pomoc funkcjonariuszom miejscowej drogówki podczas prewencyjnej akcji na ulicach naszego miasta.

Choć z pozoru może to wyglądać jak zabawa, zabawą na pewno nie jest. Bezpieczeństwo podczas jazdy to zawsze temat, który powinien być traktowany poważnie, przede wszystkim przez kierowców.

– Uważać na drodze, patrzeć na znaki, obserwować, czy nikt nie przechodzi przez pasy, jeździć dozwoloną prędkością, być ostrożnym, uważać na innych i zwolnić – większość dzieci już od najmłodszych bez trudu potrafi odpowiedzieć na pytanie, jak należy zachowywać się za kierownicą.

Podczas ostatniej akcji prewencyjnej lubińscy policjanci mogli liczyć nieocenioną pomoc ze strony najmłodszych mieszkańców, którzy mimo młodego wieku, sporo już wiedzą na temat przepisów ruchu drogowego.

– Akcja ma na celu przede wszystkim zachowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i ograniczenie wypadków, szczególnie tych ze skutkiem śmiertelnym. Tym razem postanowiliśmy włączyć do niej uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Lubinie, którzy bardzo zaangażowali się w pomoc. Przygotowały przepiękne transparenty z hasłami, aby kierowcy zwolnili i jechali bezpiecznie. Inicjatywa jest bowiem ukierunkowana na tzw. wizję zero, czyli zero wypadków drogowych – mówi aspirant sztabowy Sylwia Serafin, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.

– Często w akcje prewencyjne, zwłaszcza w ruchu drogowym, włączamy dzieci. Myślę, że to trafia do wyobraźni kierowcy, jeżeli taki młody człowiek podejdzie do niego i poprosi, aby ten zwolnił przed przejściem dla pieszych, bo dziecko chce żyć albo chce, żeby rodzice wrócili do domu bezpiecznie – zauważa rzeczniczka.

Fot. BM