Byłeś świadkiem agresji drogowej? Wyślij maila

1324

Piratów drogowych nie brakuje. Czują się panami dróg, mają nowszy i szybszy model auta, czasem decyduje też młodość, brawura… Policja nie godzi się na agresywne zachowania na drodze i uruchomiła maila, na którego można wysyłać wszelkie przejawy agresji drogowej.

Fot. Pixabay

Jak zaznaczają dolnośląscy policjanci, trudno jednoznacznie wskazać co kieruje osobami, które w taki sposób zachowują się na drodze. Najczęściej chodzi o chęć udowodnienia swojej wyższości.

– Agresor zapomina przy tym, że każdy kierujący czy pieszy jest równoprawnym użytkownikiem drogi. Obowiązują ich te same przywileje, jak również obowiązki uregulowane przepisami kodeksu drogowego. Żaden z nich nie jest szeryfem, który ma prawo samodzielnie wymierzać sprawiedliwość na drodze – podkreślają dolnośląscy policjanci.

Mundurowi wyliczają jakie zachowania należy uznać za agresywne na drodze:

– używanie sygnału dźwiękowego oraz świateł drogowych niezgodnie z przepisami;

– jazda „zderzak w zderzak” mająca na celu wymuszenie zwiększenie prędkości lub zjechanie na pobocze;

– niestosowne gesty;

– używanie słów wulgarnych;

– utrudnianie włączenia się do ruchu;

korzystanie podczas jazdy z telefonu komórkowego

ruszanie z piskiem opon lub gwałtowne hamowanie

Policja przypomina, że kierowcy, którzy wymierzają sprawiedliwość samodzielnie, mogą się narazić na odpowiedzialność karną. Mundurowi apelują, że jeśli ktoś widział agresywne i niebezpieczne zachowanie za kierownicą, powinien poinformować najbliższą jednostkę policji. Nagrania z zapisem nieprawidłowych zachowań można również przesyłać mailowo na adres: stopagresjidrogowej@wr.policja.gov.pl