Budowa schroniska jednych zraża, innych przyciąga

19

Gdy pojawił się pomysł utworzenia schroniska dla zwierząt w naszym regionie, zainteresowanie nim wyraziło 19 gmin, do dzisiaj pozostało z nich jedynie 10. Prace nad projektem są jednak kontynuowane, a w miejsce samorządów, które zrezygnowały, pojawiły się nowe.

– Kilkanaście gmin, które uczestniczyły w ostatnim spotkaniu dotyczącym budowy schroniska dla zwierząt, poprosiło o bliższe informacje i wkrótce ma podjąć decyzję, czy przyłączyć się do projektu – mówi Krzysztof Olszowiak, rzecznik Starostwa Powiatowego w Lubinie. – Mają świadomość, że muszą zdecydować się szybko.

Wśród zainteresowanych są między innymi władze Środy Śląskiej, Trzebnicy, Oborników Śląskich czy Kątów Wrocławskich. Na podjęcie decyzji mają czas do końca września.

Od tego, ile gmin ostatecznie zdecyduje się uczestniczyć w budowie schroniska, zależeć będzie podział kosztów tej inwestycji.

Wiele samorządów, w tym gmina miejska Lubin, zrezygnowało z udziału w projekcie właśnie ze względu na zbyt wysokie wydatki, jakie musiałyby ponieść.

– Budowa i bieżące utrzymanie schroniska było zbyt kosztowne. Nasze nakłady zwróciłyby się nam dopiero po ponad trzydziestu latach – wyjaśnia Tadeusz Kielan, naczelnik wydziału infrastruktury w lubińskim Urzędzie Miejskim. – Bezpańskie psy, które złapiemy, będziemy wozić, tak jak do tej pory, do schronisk, w których znajdziemy wolne miejsca.

Prace nad projektem budowy schroniska dla zwierząt trwają już od dłuższego czasu. Uczestniczące w nich gminy zdecydowały, że utworzą związek komunalny, który zajmie się budową i prowadzeniem schroniska. Pieniądze na inwestycję wyłożą wszystkie gminy, które przyłączą się do projektu. Jeszcze w tym tygodniu powstanie wstępna symulacja kosztów, a najprawdopodobniej w październiku gminy podpiszą list intencyjny i rozpoczną się prace nad utworzeniem związku gmin.

Schronisko ma powstać w Szklarach Górnych, w miejscu należącym do kiedyś do kopalni „Polkowice – Sieroszowice”. Będzie mogło przyjąć około 200 psów. Jego budowa ma kosztować około 2 mln zł, zaś roczne utrzymanie 500 tys. zł.

MRT


POWIĄZANE ARTYKUŁY