Lubińską bezpłatną komunikacją zainteresował się brukselski uniwersytet. Jego badacze chcą się dowiedzieć, co pasażerowie mają do powiedzenia na jej temat. – Opublikowaliśmy w internecie ankietę, by dotarła ona do jak największej liczby osób – mówi doktor Monika Maciejewska z Uniwersytetu Vrije w Brukseli, zachęcając mieszkańców Lubina do udziału w badaniu.
To międzynarodowy projekt – Uniwersytet Vrije w Brukseli wraz z Luksemburskim Instytutem Społeczno-Ekonomicznym prowadzi badania na temat bezpłatnego transportu publicznego na całym świecie. Wcześniej przyglądał się już tej kwestii m.in. w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Francji czy Luksemburgu, gdzie w całym kraju bezpłatnie można podróżować zarówno autobusami, jak i pociągami. W samej Polsce badacze naliczyli kilkadziesiąt gmin, w których funkcjonuje darmowa komunikacja.
– Staramy się dotrzeć do różnych miejsc na świecie, gdzie taka usługa jest oferowana i w wielu miejscach już przeprowadzaliśmy i ankiety, i wywiady. Były to raczej konsultacje z administracją publiczną i rozmawialiśmy z przedstawicielami władz. Natomiast w niektórych miejscach planujemy też zbadać korzyści społeczne, czyli dowiedzieć się, co pasażerowie mają do powiedzenia na ten temat, na ile są zadowoleni z jej funkcjonowania – wyjaśnia dr Monika Maciejewska, pracująca na wydziale geografii na Uniwersytecie Vrije w Brukseli.
Dlatego badacze stworzyli internetową ankietę dla pasażerów bezpłatnej lubińskiej komunikacji publicznej, która była pierwszą taką inicjatywą w Polsce. Pytań nie jest wiele, a jej wypełnienie nie trwa długo. Jest ona dostępna TUTAJ. Im więcej osób ją wypełni, tym wyniki badań będą bardziej miarodajne.
Jednocześnie pracownica brukselskiego uniwersytetu przeprowadza rozmowy z mieszkańcami. Szczególnie interesują ją trzy grupy: licealiści, seniorzy oraz osoby, które się kimś opiekują, np. młode mamy albo opiekunowie osób starszych. Chce się dowiedzieć, komu i w jaki sposób pomaga bezpłatna komunikacja publiczna.
– Na końcu ankiety pojawia się prośba o pozostawienie danych kontaktowych, jeśli ktoś zechciałby udzielić szczegółowego wywiadu – dodaje.
Z badaczką można skontaktować się również bezpośrednio telefonicznie lub mailowo: 512 190 323, monika.maciejewska@vub.be.
Wyniki badań opublikowane zostaną w artykułach naukowych.
– Jeden właśnie piszemy. Są to raczej artykuły zbiorcze, nie o konkretnym przypadku. Chcemy się przyjrzeć m.in. w jakich gminach ta usługa jest oferowana, czy są to gminy bogate czy niekoniecznie – wylicza.