Przyczyn bólu zęba może być wiele – od próchnicy po pęknięcia szkliwa. Dyskomfort może pojawić się także w wyniku infekcji wewnętrznej warstwy zęba. To właśnie tam znajdują się bardzo wrażliwe nerwy. Co zrobić, gdy boli nas ząb?
Jak boli ząb?
Ból zęba najczęściej określany jest przez pacjentów jako ostry, pulsujący lub tępy. Często jest tak silny, że uniemożliwia funkcjonowanie. Nierzadko powoduje ból całej głowy, przez co trudno skupić się na wykonywaniu podstawowych czynności. Ignorowanie tego sygnału organizmu może prowadzić do dalszych komplikacji zdrowotnych, dlatego zalecana jest natychmiastowa konsultacja lekarska.
Najczęstsze przyczyny bólu zęba
Do najczęstszych przyczyn bólu zęba należą: próchnica, nadwrażliwość zębów, stany zapalne miazgi oraz dziąseł.
Próchnica jest chorobą zębów, która rozwija się w wyniku działania bakterii obecnych w jamie ustnej. Dzieje się tak z uwagi na fermentację cukrów zawartych w pożywieniu i produkcję kwasów, które niszczą szkliwo zębów. W miarę upływu czasu powstawać mogą ubytki, które prowadzą do intensywnego bólu. Próchnica może się przenosić na kolejne zęby i okoliczne tkanki, zatem nie można jej zlekceważyć!
Kolejną często pojawiającą się przyczyną bólu zębów jest ich nadwrażliwość, która wynika z odsłonięcia zakończeń nerwowych przez uszkodzenie szkliwa lub recesję dziąseł. Jest to szczególnie uciążliwa dolegliwość, przy której ostry ból tworzy się po zetknięciu zęba z niską lub wysoką temperaturą, a także niektórymi pokarmami.
Źródłem bólu zębów są także stany zapalne w obrębie miazgi zęba. Tego typu ból może być spowodowany głębokimi ubytkami lub urazami, a także być efektem powikłań po zabiegach dentystycznych.
Oczywiście wspomniane wyżej przyczyny nie są jedynymi, które wywołują dyskomfort. Inne to np.:
-
pęknięcie szkliwa,
-
powikłania po leczeniu kanałowym,
-
wypadnięcie plomby,
-
zapalenie ucha.
Metody leczenia bólu zęba w gabinecie stomatologicznym
Leczenie bólu zęba zależy od jego przyczyny. Przede wszystkim konieczna zawsze jest dokładna diagnostyka problemu. Jeśli nastąpi zapalenie miazgi lub powstaną ubytki przez próchnicę, najczęściej stosowaną metodą jest leczenie kanałowe. Zaawansowane stany zapalne mogą wymagać ekstrakcji zęba. Z kolei ból spowodowany zapaleniem dziąseł może wymagać zabiegów takich jak scaling i kiretaż.
Domowe metody na ból zęba
Chociaż wizyta u stomatologa jest najlepszym rozwiązaniem, to niektóre domowe metody mogą przynieść tymczasową ulgę w oczekiwaniu na umówione spotkanie z lekarzem. Do najpopularniejszych sposobów należą:
-
płukanie jamy ustnej roztworem soli lub sody oczyszczonej,
-
płukanie jamy ustnej szałwią,
-
zimne okłady,
-
zastosowanie olejku goździkowego lub żucie goździków,
-
okłady z czosnku.
Należy jednak bezwzględnie podkreślić, że nie zastąpi to profesjonalnej pomocy.
Ból zęba to problem, którego nie należy lekceważyć. Wizyta u specjalisty, diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia to jedyna droga do skutecznego pozbycia się bólu zęba.