Ból i przeskakiwanie żuchwy zwykle są oznaką zaburzeń w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Objawy te mogą być spowodowane długotrwałym stresem, wadami zgryzu lub urazami. Dowiedz się, dlaczego jeszcze żuchwa przeskakuje i powoduje dolegliwości bólowe. Sprawdź, jak radzić sobie z tego typu problemem zdrowotnym i odzyskać komfort codziennego funkcjonowania!
Dlaczego żuchwa boli i „przeskakuje”? Wady zgryzu, złe nawyki, urazy
Uciążliwy ból i przeskakiwanie żuchwy może być objawem zaburzeń równowagi mięśniowej, uszkodzenia stawu lub schorzeń autoimmunologicznych. Źródłem problemu często są wady zgryzu, artretyzm, chroniczny stres czy niepełne uzębienie (brak tylnych zębów). Czynnikiem sprawczym mogą być też doznane urazy głowy, szczęki np. podczas wypadku komunikacyjnego. Warto wspomnieć także o nawykowym zgrzytaniu zębami, obgryzaniu paznokci i żuciu gumy. Wszystkie te czynności powtarzane wielokrotnie w ciągu dnia mogą doprowadzić do problemów z przeskakiwaniem żuchwy i bólu stawu skroniowo-żuchwowego. Twoja żuchwa boli, przeskakuje i nie wiesz, gdzie zgłosić się po pomoc? Rozsądnym krokiem będzie konsultacja z doświadczonym fizjoterapeutą, który specjalizuje się w pomocy pacjentom z dysfunkcjami stomatologicznymi. Rehabilitacja stomatologiczna, która korzysta z różnych technik manualnych, pozwala na zlikwidowanie napięć stawu skroniowo-żuchwowego. Korzystając z indywidualnie dobranej terapii, przestaniesz odczuwać ból w okolicy zębów, a żucie pokarmów nie będzie wiązać się już z nieprzyjemnościami. Pamiętaj, że im szybciej rozpoczniesz leczenie, tym szybciej wrócisz do zdrowia i normalnego funkcjonowania.
Jakie inne dolegliwości może powodować staw skroniowo-żuchwowy?
Patologie stawów skroniowo-żuchwowych mogą dawać szereg różnych często niejednoznacznych objawów. Poza bólem i nieprzyjemnymi wrażeniami akustycznymi (przeskakiwaniem żuchwy) część pacjentów skarży się też w gabinecie lekarskim na.:
-
ból karku,
-
szumy uszne,
-
kłucie w uchu,
-
ból skroni,
-
chroniczne migreny,
-
napięciowe bóle głowy,
-
zwiększone napięcie mięśni twarzy,
-
ograniczenie otwierania ust,
-
dyskomfort przy żuciu pokarmów,
-
dolegliwości bólowe zębów (o nieznanej przyczynie),
-
ścieranie zębów,
-
trzaski w stawie skroniowo-żuchwowym.
Jak leczyć dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego?
Zastanawiasz się, jak przywrócić prawidłową funkcję stawu skroniowo-żuchwowego, aby znów normalnie żyć? Dla ułożenia planu terapii kluczowa jest dokładna diagnostyka. Konieczne może okazać się wykonanie:
-
zdjęć rentgenowskich,
-
rezonansu magnetycznego,
-
tomografii komputerowej.
W wielu przypadkach pomocna będzie rehabilitacja stomatologiczna, która pozwala na przywrócenie prawidłowej pozycji szczęki dolnej do szczęki górnej i poprawę funkcjonowania całego układu kostno-mięśniowego. Przykładowo, aby zniwelować nieprawidłowe stykanie się zębów górnych z dolnymi, lekarz stomatolog może zalecić Ci założenie szyny silikonowej lub akrylowej. Elementem terapii mogą być również zabiegi fizykoterapeutyczne takie jak np.:
-
pole magnetyczne,
-
laseroterapia,
-
elektroterapia,
-
terapia ciepłem/zimnem.
Niekiedy konieczne jest podjęcie leczenia protetycznego oraz ćwiczenia w domu zalecone przez rehabilitanta. Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych mogą wymagać pomocy stomatologa, ortodonty, jak i różnych specjalistów (np. neurolog, laryngolog, chirurg szczękowy). W najbardziej skomplikowanych przypadkach jedynym rozwiązaniem może okazać się zabieg chirurgiczny.
Pamiętaj, jeśli chrapiesz, zgrzytasz zębami, po przebudzeniu odczuwasz dolegliwości bólowe ze strony mięśni szczęki lub męczy Cię ból głowy, jest to wyraźny sygnał do kontroli w kierunku dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego. Zbagatelizowanie tego typu objawów może pogłębiać dyskomfort i prowadzić m.in. do ścierania zębów, ograniczonego otwierania ust, przemieszczania zębów, recesji dziąseł.