Bogaczewicz: IPN to nie tylko teczki i lustracja

24

Obecny rok szkolny jest szczególny. 70. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej i powstania państwa podziemnego, 30. lecie podpisania porozumień sierpniowych to tylko nieliczne z ważnych dla naszej ojczyzny rocznic, które przypadają właśnie w tym roku. Z tego względu Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2009/2010 Rokiem Historii Najnowszej. Do obchodów przyłącza się też lubińskie Powiatowe Centrum Edukacji.

 

W Lubinie obchody promujące Rok Historii Najnowszej rozpoczęto otwarciem wystawy „Z archiwum IPN”. W porozumieniu z wrocławskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej przygotowało ją Powiatowe Centrum Edukacji. Otwarcie wystawy to równocześnie spotkanie inaugurujące współpracę IPN ze środowiskiem lubińskim.

– Spotykając się tutaj zamierzamy zaprezentować działalność edukacyjną IPN, zwłaszcza sfery, które związane są z archiwum – wyjaśnia dr Stanisław Bogaczewicz z IPN we Wrocławiu. – Tym samym przedstawimy sferę, która przez media nie jest poruszana. Zwykle mówi się bowiem o lustracji czy komisji ścigania do spraw zbrodni przeciwko narodowi polskiemu, a ja chciałbym obalić mit kojarzenia IPN tylko i wyłącznie z teczkami – podkreśla dr Bogaczewicz.

Rok Historii Najnowszej wiąże się też w reformą programową kształcenia ogólnego, którą od września wprowadzono do wszystkich szkół. Polega ona na dostosowaniu celów oraz treści kształcenia w zakresie poszczególnych przedmiotów nauczania do zmieniającej się rzeczywistości. Nowa podstawa dużą uwagę poświęca też nauczaniu historii, co ma umożliwić uczniom lepsze rozumienie otaczającego świata i ważnych wydarzeń.

– Tego typu inicjatywy na pewno przybliżą uczniom historię najnowszą, na którą w dotychczasowych ramach programu brakowało miejsca. W gimnazjum, kiedy należało o niej mówić, przypadały akurat egzaminy gimnazjalne, w szkołach ponadgimnazjalnych – matura. Myślę, że nowa podstawa programowa pozwoli zgłębić materiał dotyczący historii najnowszej – zapewnia Elżbieta Palej, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji.

Wystawę „Z archiwum IPN” można oglądać w Zespole Szkół nr 1 przy ulicy Kościuszki aż do 25 października w godzinach od 9 do 14.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY