Bogactwo Odry atutem naszego regionu

1903

W Ścinawie odbyła się konferencja podsumowująca ekologiczną działalność w powiecie lubińskim. Jej celem było także zaprezentowanie walorów przyrodniczych regionu i promowanie ekologicznych zachowań. W jej ramach można było również obejrzeć wystawę fotografii Krzysztofa Koniecznego pokazującą bogactwo Odry. 

fot. AT

Konferencja podsumowuje projekt realizowany przez Starostwo Powiatowe w Lubinie, a jej współorganizatorem jest Stowarzyszenie Aktywnie dla Gminy Ścinawa. Miała ona przedstawić korzyści środowiskowe i finansowe możliwe do osiągnięcia przy wykorzystaniu tych zasobów.

– Ekologia jest zawsze ważna. W ostatnich latach jest tematem numer jeden. Widzimy, że młodzi ludzie dojrzeli do myśli, że bez czystego powietrza, przyrody, bez natury nie da się żyć. W tej konferencji bierze udział wielu zaproszonych gości, ale każdy chętny ma otwarte drzwi i może dołączyć. Zapraszamy wszystkich, którym na sercu leży czyste powietrze i ekologia. Zależy nam również na promocji naszego regionu. Nie bez kozery spotykamy się w Ścinawie. Gmina to lider w walce o czyste powietrze i dobrze się rozwija – mówi Adam Myrda, starosta powiatu lubińskiego.

Zdjęcie wykonane przez Krzysztofa Koniecznego, będące częścią wystawy „Bogactwo Odry” (fot. AT)

Tematy prelekcji dotyczyły m.in. bioróżnorodności flory i fauny czy turystyki na obszarze Krainy Łęgów Odrzańskich.

– W naszej gminie funkcjonują m.in. obszary Natura 2000 czy Rezerwat przyrody Łęg Korea. Pokazujemy efekty naszej edukacji przyrodniczej. Szkolne Schronisko Młodzieżowe Pałacyk, gdzie odbywa się konferencja to miejsce, w którym nocują uczestniczy zielonych szkół. Odwiedziliśmy także łęgi okolic Dziewina, gdzie znajduje się ścieżka przyrodnicza i wiele atrakcji. Przyrodnicy w trakcie naszego spotkania opowiadali o turystyce związanej z Ekologią. Chcemy wykorzystywać walory związane z Odrą i naszym położeniem – dodaje Krystian Kosztyła, burmistrz Ścinawy.

Zdjęcie wykonane przez Krzysztofa Koniecznego, będące częścią wystawy „Bogactwo Odry” (fot. AT)

Spotkanie ma także zachęcić mieszkańców naszego regionu do odwiedzania nadodrzańskich terenów.

– Mamy bogactwo walorów przyrodniczych w dolinie Odry, między Brzegiem Dolnym, a Głogowem. To jest 100 km rzeki, które zasługują na utworzenie w tym miejscu parku narodowego. Znajdują się tu zwierzęta i ich siedliska unikatowe w skali całej Europy. Warto poznać te tereny, zwłaszcza, że mieszkamy tak blisko. Nie jest to Śnieżka czy Zakopane, dlatego mało kto wie, jakie znajdują się nad Odrą atrakcje, a z pewnością mogą one nas zadziwić. Mam nadzieję, że uczestnicy tej konferencji zobaczą coś nowego, coś o czym na co dzień w ogóle nie mówimy i pomoże to w promowaniu naszej małej ojczyzny – zachęca Krzysztof Konieczny z fundacji przyrodniczej „pro Natura”.

W ramach konferencji można było obejrzeć wystawę zdjęć wykonanych przez przyrodnika i ornitologa Krzysztofa Koniecznego, ukazującą piękno przyrodnicze naszego regionu. Konieczny opowiedział zgromadzonym o bogactwie rzeki Odry.

Zdjęcia wykonane przez Krzysztofa Koniecznego, będące częścią wystawy „Bogactwo Odry” (fot. AT)

„Kampania informacyjno-edukacyjna związana z ochroną środowiska na obszarze powiatów leżących w Dolinie Środkowej Odry – PROEKO” została dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


POWIĄZANE ARTYKUŁY