Budownictwo, przemysł elektryczny, motoryzacyjny czy medycyna – to tylko niektóre z dziedzin, w jakich może być wykorzystywana miedź. Ten cenny metal może posłużyć także do wyrobu biżuterii, co przez najbliższe trzy miesiące będzie miała okazję własnoręcznie sprawdzić młodzież z naszego regionu. W Centrum Działań Twórczych w Lubinie ruszyła druga edycja projektu „Miedź w Centrum”, realizowanego przy współpracy z Team Kompetentni KGHM. Wezmą w nim udział uczniowie szkół patronackich miedziowego giganta.
– Pomysł „Miedź w Centrum” zrodził się dwa lata temu . Postanowiliśmy wtedy uruchomić pracownię biżuterii z miedzi, a jak wiadomo miedź jest wizytówką naszego regionu. Dzięki Teamowi Kompetentni KGHM Polska Miedź SA udało się. Jesteśmy otwarci, mamy zajęcia stałe cotygodniowe, ale prowadzimy też warsztaty dla szkół patronackich KGHM. Teraz mamy drugą edycję – informuje Anna Wiśniewska, dyrektor CDT w Lubinie.

Dziś w Centrum odbyło się pierwsze z ośmiu spotkań trwającego trzy miesiące projektu. Uczestnicy w zależności od preferencji wykonywali zakładki do książek lub bransoletki, wykorzystując do tego celu tzw. technikę trawienia.
– Jest to bardzo ciekawa technika, a dzięki niej w ciągu godziny będzie można zrobić coś fajnego i wyjść z własnoręcznie wykonanym wyrobem – mówi Anna Adamus-Krawczyk z CDT w Lubinie.
– Sama technika nie jest trudna, ale wymaga odpowiedniego sprzętu. Mamy w pracowni dwie wytrawiarki, które pozwalają komfortowo pracować większej grupie osób. Trochę się pobawimy w lekcje plastyki, a efekt będzie super. Fajnie jest obserwować, jak młodzież przychodzi mocno zdystansowana lub niechętna, a wychodzi od nas z wielkimi uśmiechami i z dumą, że zrobili coś swojego – dodaje.
W warsztatach biorą uczniowie pięciu szkół patronackich KGHM z powiatu lubińskiego, głogowskiego i bolesławieckiego.
– Chodzi i o to, żeby młodzież zapoznawała się z naszym głównym surowcem, czyli miedzią. Że oprócz wydobycia miedź ma szerokie zastosowanie praktyczne w postaci chociażby takich ozdób. Mam nadzieję, że najładniejsze prace będziemy mogli pokazać na wystawie, a część z nich uczniowie zabiorą do domu – uzupełnia Marek Wachnik z Teamu Kompetentni KGHM.
Fot. BM